Ανεπίτρεπτη επεισοδιακή σύγκρουση μεταξύ των προπονητών στο ματς Ανόρθωση-ΑΠΟΕΛ: Αποβλήθηκαν!

Με μια επεισοδιακή σκηνή ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στον Ανόρθωση και τον ΑΠΟΕΛ για την 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος!

Αμέσως μετά την παράταση και με το σκορ στο 1-1, οι δύο προπονητές είχαν ένταση κατά τη διάρκεια της αναχώρησής τους προς τα αποδυτήρια. Ο προπονητής της Ανόρθωσης, Νταβίντ Γκαγιέγο, πλησίασε απειλητικά τον Ρικάρντο Σα Πίντο, τον προπονητή της φιλοξενούμενης ομάδας, και ακολούθησε μια έντονη ανταλλαγή προσβολών.

Παρόλο που η σύγκρουση δεν πήρε μεγάλη έκταση, ο Ιταλός διαιτητής του αγώνα, Ντάβιντε Γκερσίνι, αποφάσισε να τους αποβάλει και να τους απαγορεύσει να επικοινωνήσουν με τις ομάδες τους κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Αφορμή για αυτό το περιστατικό φαίνεται ότι ήταν το ακυρωθέν γκολ της Ανόρθωσης στο 33′, το οποίο δεν υπολογίστηκε ως έγκυρο μετά τη χρήση του VAR λόγω οφσάιντ.