Η εκπληκτική Γιρόνα νίκησε τη Σεβίλλη, η Γρανάδα τιμώρησε την άστοχη Μαγιόρκα

Η εντυπωσιακή Τζιρόνα επικράτησε της Σεβίλλης με σκορ 2-1 στο “Σάντσεθ Πιθχουάν” και δείχνει ότι είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα! Η ομάδα του Μίτσελ πήρε μια σπουδαία νίκη απέναντι στο προβληματικό σύνολο του Μενδιλιμπάρ και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της La Liga μετά από τρεις αγωνιστικές. Ο Ερέρα στο 16ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Γιρόνα, ενώ ο Γκούντελι ισοφάρισε στο 45’+2′ για τη Σεβίλλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιρόνα μπήκε δυναμικά και με το γκολ του εξαιρετικού Αλέις Γκαρθία πήρε την ιστορική νίκη, αφήνοντας τη Σεβίλλη με μηδέν βαθμούς και στην τελευταία θέση.

Στη Γρανάδα, είδαμε μια συναρπαστική αναμέτρηση με την ίδια ομάδα να πετυχαίνει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα απέναντι στη Μαγιόρκα. Ο Ρούμπιο άνοιξε το σκορ για την Γρανάδα στο 12ο λεπτό, ενώ ο Πρατς ισοφάρισε για τη Μαγιόρκα στο 38′. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γρανάδα πέτυχε γρήγορα δύο γκολ, με τον Σαραγόσα και τον Ουζούνι, ενώ η Μαγιόρκα μείωσε στο τέλος του αγώνα με τον Κόστα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Κάντιθ και Αλμερία έμειναν στο ισόπαλο 1-1, με τον Ερνάντεθ να ανοίγει το σκορ για την Κάντιθ και τον Καϊκι να σώζει την ισοπαλία για την Αλμερία στις καθυστερήσεις.