Αυτό ήταν σωστό: Ο Βάρντι πήρε και τον τίτλο για τη Λέστερ! (vids)

Η νίκη 4-0 της ΚΠΡ επί της Λιντς το περασμένο Σαββατοκύριακο εξασφάλισε στον Μαρέσκα και στους παίκτες του την άμεση επιστροφή στην Πρέμιερ Λιγκ, καθώς διεκδίκησαν μια από τις δύο πρώτες θέσεις στη βαθμολογία.

Το ιδανικό σενάριο που θα απέδιδε και τον τίτλο στη Λέστερ έγινε πραγματικότητα με το βράδυ της Δευτέρας και τον κορυφαίο πρωταγωνιστή, τον Τζέιμι Βάρντι!

Ο Άγγλος θρύλος των «αλεπούδων» σημείωσε δύο γκολ εναντίον της Πρέστον, συνεισέφερε ουσιαστικά στο 3-0 του τελικού και απέσπασε ακόμη έναν τίτλο πρωταθλητή με την ομάδα του!

Άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με γυριστό σουτ από πλεονεκτική θέση στην περιοχή, έκανε το 2-0 στο 52′ με αποφασιστική εκτέλεση σε κενή εστία μετά από δοκάρι του Φαές και το 3-0 υπογράφηκε από τον ΜακΑτίρ με κεφαλιά στο 67ο λεπτό.

Να σημειωθεί ότι είναι η 4η συνεχόμενη σεζόν που η ομάδα κερδίζει το πρωτάθλημα στην Τσάμπιονσιπ λίγο μετά την υποβιβασμένη της από την Πρέμιερ, ενώ επιστρέφει αμέσως στην πρώτη κατηγορία για 13η φορά με την κατάκτηση της κορυφαίας θέσης.