Τσιτσιπάς και Κλέιν ισοφάρισαν σε 1-1 μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα στο Davis Cup

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να ανατρέψει τον εντυπωσιακό Λούκας Κλέιν και να πάρει τη νίκη στο Davis Cup. Μετά από έναν αγώνα που τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στο tie break, ο Τσιτσιπάς κέρδισε με σκορ 6-7, 7-6, 4-0 (αποχώρηση) και ισοφάρισε το ματς σε 1-1.

Στο προηγούμενο παιχνίδι, ο Άλεξανδρος Σκορίλας ηττήθηκε με 6-1, 6-1 από τον Άλεξ Μόλτσαν, με αποτέλεσμα η Ελλάδα να βρεθεί σε ισοπαλία με τη Σλοβακία.

Ο πρώτος αγώνας κρίθηκε στο tie break, όπου ο Κλέιν πήρε το προβάδισμα και κέρδισε το πρώτο σετ με 7-6. Και στο δεύτερο σετ το tie break ήταν αυτό που κρίθηκε το ματς. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να το πάρει με 7-6 και στο τρίτο σετ ήταν ανίσχυρος ο Κλέιν, αφού ο Έλληνας τενίστας προηγήθηκε με 4-0 πριν αποχωρήσει ο Σλοβάκος.

Η ομάδα που θα καταφέρει να πάρει τις τρεις νίκες θα εξασφαλίσει την πρόκριση στο Davis Cup Qualifiers το 2024.