Το Παναθηναϊκός κάνει το πρώτο βήμα για να περάσει στη φάση των “16” του Challenge Cup

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται μια ανάσα πριν τη φάση των “16” στο Challenge Cup γυναικών, κερδίζοντας σήμερα τη Νόβα Γκόριτσα με 3-0 σετ (25-19, 25-18, 25-18) στο κλειστό του Μετς.

Ο δεύτερος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει την επόμενη Τετάρτη (15/11) στη Σλοβενία. Για την πρόκριση στην επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός χρειάζεται να κερδίσει δύο σετ.

Σε άλλα νέα, ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής της Α1 με τον Ολυμπιακό (Σάββατο 11/11, 17:00) μετά την ήττα από την ΑΕΚ (3-1).

Οι καλές επιδόσεις της ομάδας στην επίθεση οδήγησαν σε μια άνετη νίκη με 3-0 σετ σε μόλις 68 λεπτά παιχνιδιού.

Στατιστικά Παικτών: Καρκάσες 6, Άτκινσον 16, Παπαφωτίου 5, Σάμανταν 15, Μεταξά 11, Γενιτσαρίδη 9.

Νόβα Γκόριτσα: Κόρεν 11, Φρέλιχ 11, Άσκεριτς 7, Γκόντετς 6, Μπλάζιτς 5, Ζίγκον 2.