Σάκκαρη – Ριμπάκινα 2-1: Ήττα μετά από δυναμική μάχη

Η Μαρία Σάκκαρη πέρασε πολύ κοντά στην ανατροπή, αλλά τελικά ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Έλενα Ριμπάκινα στα προημιτελικά του WTA Finals.

Στο πρώτο σετ, η Ελληνίδα αθλήτρια έκανε αρκετά λάθη, τα οποία η Ρουμπάκινα αξιοποίησε άμεσα. Η αντίπαλος από το Καζακστάν δεν αντιμετώπισε δυσκολία και πήρε με σχετική ευκολία το πρώτο σετ με 6-0.

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη βρήκε τον καλό της εαυτό και έπαιξε μερικά χτυπήματα που δεν της βγήκαν μέχρι τότε. Απέκρουσε τρία break points και έφερε τον αγώνα σε tie-break, όπου επικράτησε με 7-6 (4).

Με το ματς ισοπαλία, η απόφαση θα ερχόταν στο τρίτο και τελευταίο σετ. Οι δύο αθλήτριες κατάφεραν να κάνουν break και ο αγώνας οδήγησε και πάλι σε tie-break. Εκεί, η 28χρονη Ελληνίδα αντιμετώπισε δυσκολίες και μετά από 2,5 ώρες αγώνα, ηττήθηκε με 2-1.