Πρόκριση του Αλκαράθ σε λιγότερο από δύο ώρες (3-0)

Ο Κάρλος Αλκαράθ ξεκίνησε με δυσκολίες στο φετινό Wimbledon, αλλά κατάφερε να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Ο Ισπανός τενίστας, Νο1 στον κόσμο, κέρδισε το πρώτο σετ μέσα σε 22 λεπτά χωρίς να χάσει γκέιμ και επικράτησε άνετα και στο δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ, ο Σαρντί έδειξε αντίσταση και προηγήθηκε 4-2, αλλά ο Αλκαράθ ανταπέδωσε και κέρδισε το ματς με σκορ 6-0, 6-2, 7-5 σε λιγότερο από δύο ώρες. Ο επόμενος αντίπαλος του Ισπανού θα είναι ένας άλλος Γάλλος, ανάμεσα στον Αλεξάντρ Μιλέρ και τον Αρθουρ Ρίντερκνεχ.

Λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης στο Λονδίνο, οι αγώνες διεξάγονται μόνο στα κεντρικά γήπεδα με οροφή, όπως το κεντρικό γήπεδο και το κορτ Νο1. Ανάμεσα στους αγώνες που έχουν διακοπεί είναι και αυτός του Τσιτσιπά με τον Τιμ, με τον Τιμ να κερδίζει το πρώτο σετ και τον Τσιτσιπά να προηγείται στο δεύτερο.