Αναζήτηση χάλκινου μεταλλίου για τον Παππά στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα πάλης

Ο Έλληνας πρωταθλητής Παππάς εντυπωσίασε στην Τουρκία και κατάφερε να φτάσει με άνεση στον ημιτελικό της κατηγορίας 80κ. της Ελληνορωμαϊκής πάλης. Στο πρώτο παιχνίδι, ο Παππάς κέρδισε με 5-1 τον αντίπαλό του από την Κροατία, Ζόνκο, και προκρίθηκε στους “16”. Εκεί, αντιμετώπισε τον Ούγγρο πρωταθλητή Ζινάι και τον κέρδισε με τεχνική ανωτερότητα. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ζινάι είχε κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Στα προημιτελικά, ο Παππάς αντιμετώπισε τον Αμερικανό Γουότερς και με εντυπωσιακή εμφάνιση τον νίκησε με 8-1, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος. Εκεί, αγωνίστηκε με τον Ρώσο Σκαρίν και ηττήθηκε με τεχνική ανωτερότητα. Αύριο θα παλέψει με τον νικητή του αγώνα Αλίγιεφ (Αζερμπαϊτζάν) – Τερ Ματεβοσιάν (Αρμενία) για την τρίτη θέση.