Ολυμπιακός – Σάσαρι 38-29: Οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον τρίτο γύρο

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή κατέκτησε μία θέση στους “32” της Ευρώπης. Με μία εξαιρετική εμφάνιση και στον δεύτερο αγώνα στην έδρα τους, οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο του EHF European Cup, επικρατώντας με 38-29 της Ρέιμοντ Σάσαρι. Ο προπονητής Νίκος Γραμματικός έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους αθλητές του, εκτός από τον Παπαβασίλη που ήταν ο μοναδικός απών.

Μετά την σπουδαία νίκη με 24-31 στη Σαρδηνία, στον πρώτο αγώνα των “64” της διοργάνωσης, οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν μία αποφασιστική εικόνα και στον δεύτερο αγώνα, κατακτώντας μεγάλη διαφορά από το πρώτο ημίχρονο και εξασφαλίζοντας προκριση, συνεχίζοντας την ευρωπαϊκή τους πορεία.

+9 προβάδισμα (23-14) στο ημίχρονο!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αποφασιστικά στον αγώνα και προηγήθηκε με δύο γρήγορα γκολ σε κενή εστία, από τους Βίντα και Σάββα. Ο Σλίσκοβιτς έκανε το 4-2, ο Βίντα το 5-3 και ο Σάββας αύξησε το προβάδισμα σε +3 με ένα δυνατό σουτ για το 6-3 στο 6:15. Ο Μιχαηλίδης έφτασε στο 8-5 (9:14) με μία ωραία προσπάθεια, ενώ ο Σάββας ανέβασε το σκορ στο 9-5 με ένα σουτ μετά από εξαιρετική άμυνα. Ακολούθησε το γκολ του Σλίσκοβιτς για το 10-6 (10:45), ο Μιχαηλίδης έγραψε το 11-6 και ο Σάββας με δύο διαδοχικά γκολ έφτασε στο 13-8. Ο Θρύλος κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο πρώτο ημίχρονο και να λειτουργεί εξαιρετικά και στην άμυνα και στην επίθεση. Με δύο διαδοχικά γκολ του Κάβτσιτς (18:20-19:20) ο Ολυμπιακός έφτασε στο 15-9, με την Σάσαρι να μειώνει σε 15-10, αλλά ο Κάβτσιτς απάντησε για το 16-10. Με το τέρμα του Σλίσκοβιτς διαμορφώθηκε το 17-11 (20:55), ενώ ο Τζίμπουλας έφτασε στο 18-11 (22’). Ο Βίντα πέτυχε το 19ο γκολ (22:50) και ο Κάβτσιτς με ένα εξαιρετικό γκολ έφτασε στο +9 και σημείωσε το 20-11 περίπου 6 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Το +9 διατηρήθηκε με το τέρμα του Τζίμπουλα για το 21-12 (25:17) και ο ίδιος πέτυχε το 22-14 (29:40), το οποίο ήταν το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Το ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα εξαιρετικό γκολ του Μοντόρο, με το οποίο η διαφορά έγινε διψήφια για πρώτη φορά, με το 24-14 υπέρ του Ολυμπιακού (31:36). Η Σάσαρι μείωσε σε 24-16 (32:44), αλλά ο Καραμπουρνιώτης απάντησε για το 25-16 (33:20). Η ιταλική ομάδα έφτασε στο 25-18 (35:32), αλλά οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν την αντεπίθεση με δύο γκολ του Μπάμπη Δομπρή, ανεβάζοντας το σκορ στο 28-19 (38:13). Ο Πασσιάς έφτασε στο 29-20 (40λεπτο), ενώ ο Μοντόρο έγραψε το 30-20 (31:36). Ο Καραμπουρνιώτης σημείωσε το 33-24 (49:20), ενώ ο Ολυμπιακός διαχείριστηκε άνετα το προβάδισμα και έφτασε στο τελικό 38-29, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στους “32” της διοργάνωσης!

Δηλώσεις:

Νίκος Γραμματικός: “Είναι σημαντικό για τον σύλλογο να έχει παρουσία στην Ευρώπη. Σήμερα, ήμασταν σοβαροί και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα για περισσότερο χρόνο. Συγχαρητήρια σε όλους τους παίχτες. Ήταν λίγο περίεργη η κατάσταση στην αρχή, αλλά ξέραμε πώς να την αντιμετωπίσουμε. Κάναμε καλή άμυνα και πετύχαμε εύκολα γκολ. Συνεχίζουμε με υπερηφάνεια. Υπήρχαν και μερικές χαλαρές στιγμές και χρειάζεται να επιδείξουμε μεγαλύτερη συγκέντρωση, αλλά γενικά είμαι πολύ ικανοποιημένος με την προσπάθεια των παικτών”.

Χρήστος Τσιγαρίδας: “Οι πρώτοι δύο αγώνες στην Ευρώπη ήταν επιτυχημένοι και συνεχίζουμε μαζί στο EHF European Cup. Ήμασταν καλά προετοιμασμένοι για τον δεύτερο αγώνα και διορθώσαμε τα λάθη μας. Για τον Ολυμπιακό, η Ευρώπη είναι ένας βασικός στόχος σε όλα τα αθλήματα και θέλουμε να συνεχίσουμε να το κυνηγάμε μέχρι το τέλος”.