Ολυμπιακός νίκησε τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας 21-23: Συνεχίζουν την αήττητη πορεία τους

Μετά την επιτυχημένη πρόκριση στους “32” του EHF Cup, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή επικράτησε και στο πρωτάθλημα. Σε ένα σκληρό παιχνίδι κόντρα στον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, οι “ερυθρόλευκοι” παρέμειναν συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να κερδίσουν με 23-21, διατηρώντας έτσι την αήττητη πορεία τους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αργά τον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0. Ωστόσο, κατάφερε να ανταποκριθεί και στο 12-12, ισοφάρισε σε 4-4. Στο 14-24, ο Θρύλος προηγήθηκε με 6-4 και στο 17ο λεπτό ο Δομπρής έκανε το 6-4. Παρά την αντίδραση του Ιωνικού που ισοφάρισε σε 6-6, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 9-7. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Ιωνικό να προηγείται με 11-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ιωνικός προηγήθηκε με +2 (12-10) και αργότερα με +3 (14-11, 15-12). Ο Ολυμπιακός, όμως, απάντησε και ισοφάρισε σε 15-15. Με το πέρασμα του χρόνου, οι “ερυθρόλευκοι” πήραν το προβάδισμα (18-19) και αυξήσαν τη διαφορά σε τρία γκολ (18-21) στο 47:22 και στο 50:25. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με τον Ιωνικό να μειώνει σε 23-21.

Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας: Κιουλτζίδης, Κουκουλάς 7, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 1, Παπαδόπουλος, Μελετάκος 2, Μπραουδάκης, Αποστόλου, Τρούλος 1, Χαντέλης 1, Μπούτος 1, Δεληχρήστος 2, Μαντζόπουλος, Ελοζεούα 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Βίντα 2, Τζίμπουλας 4, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 3, Τσιγαρίδας, Πασσιάς, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα 2, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης, Σάββας 2