Ολυμπιακός – Κάουνας 3-0: Προκριμένοι σε 33 λεπτά…

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup, κερδίζοντας εύκολα τη VDU Κάουνας με 3-0 σετ (25-10, 25-7, 25-13) στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη».

Στο δεύτερο ματς του δευτέρου γύρου της διοργάνωσης, το Θρύλο ήθελε να κερδίσει δύο σετ για τη νίκη και το πέτυχε σε μόλις 33 λεπτά στο Ρέντη, προκρίνοντας την ομάδα στην επόμενη φάση. Στη συνέχεια, επέτυχε και το 3-0 σε 52 λεπτά, σημειώνοντας συνολικά 13 άσσους και 12 μπλοκ, 64% επιτυχία στην επίθεση και 70% υποδοχή! Στη φάση των «32» του Challenge Cup, αντιμετωπίζει την ιταλική Νοβάρα.

Πρώτη σκόρερ του ματς ήταν η Φαριόλ, με 23 πόντους, καταγράφοντας 11/12 επιθέσεις, τέσσερις άσσους και οκτώ μπλοκ.

Με οκτώ άσσους, 25-10 και 1-0 σετ!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αργά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 2-0 και 5-3. Αλλά αντέδρασε γρήγορα και με εξαιρετικότητα. Έφτασε στο +6 (12-6), μετά το μπλοκ της Τάνη. Συνέχισε να διακρίνεται και έφτασε στο 23-10, κερδίζοντας τελικά το πρώτο σετ με 25-10.

Πρόκριση σε 33 λεπτά!

Ο δεύτερος σετ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό προηγούμενος 3-0 και ολοκληρώθηκε με 25-7. Τέλος, ο τρίτος σετ έγινε 25-13, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό νικητή και προκριμένο.

Στην αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός σημείωσε 13 άσσους, 39 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων, ενώ η VDU Κάουνας σημείωσε 3 άσσους, 16 επιθέσεις, 0 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

Στην στατιστική του Ολυμπιακού, ξεχώρισαν η Φαριόλ με 23 πόντους, η Τσιτσιγιάννη με 18 και η Βλαχάκη με 8. Αντίστοιχα στην VDU Κάουνας, η Μακαουσκάιτε ήταν η πρώτη σκόρερ με 8 πόντους.