Ολυμπιακός- Δούκας 41-31: Και τώρα… ΠΑΟΚ

Την Τετάρτη (10/4) βράδυ, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή συνέχισε επιτυχώς στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 41-31 τον ΑΣΕ Δούκα. Ο αγώνας ήταν εξ’ αναβολής για την 21η αγωνιστική της Handball Premier στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Παρά τον τραυματισμό του Κοτανίδη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 19-14 στο πρώτο ημίχρονο και 24-18 στην αρχή του δεύτερου, εξασφαλίζοντας μια ακόμη νίκη. Το Σάββατο (13/4, 18:00) θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με +2 (5-3) στο 7:50 με γκολ του Παπαβασίλη, ενώ ο Δούκας ισοφάρισε σε 6-6 και 8-8. Στο 15ο λεπτό, ο Βίντα αύξησε τη διαφορά σε 10-8 για τον Ολυμπιακό, με τον Σάββα να την επεκτείνει σε +3 (12-9) στο 18:15.

Το ημίχρονο έκλεισε με +5 υπέρ του Ολυμπιακού (19-14) με γκολ του Σλίσκοβιτς, ενώ στο 37ο λεπτό φαίνονται να πατούν γκάζι, φτάνοντας το 24-18. Ο τελικός σκορ 41-31 διαμορφώθηκε από τον Τζίμπουλα στο 59:26.