Ολυμπιακός – Μπαρτσελονέτα 10-7: Ηγέτες οι ερυθρόλευκοι, επικράτησαν των Ισπανών και επανήλθαν στη μάχη για την πρόκριση

Ο Ολυμπιακός έδωσε το «παρών»

Με τον αρχηγό του Ντίνο Γενηδουνιά να ξεχωρίζει, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 10-7 επί της Μπαρτσελονέτα στη δεύτερη αγωνιστική των προημιτελικών του Champions League, επανεισέρχοντας στο δρόμο της πρόκρισης για το final 4 της διοργάνωσης.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ήττα στο πρώτο ματς από τη Φερεντσβάρος, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη, αποδεικνύοντας ότι παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε πρόσφατα (με την απουσία του Νικολαϊδη), είναι μια ομάδα με αληθινό χαρακτήρα.

Η επόμενη δοκιμασία για τον Ολυμπιακό θα είναι εκτός έδρας αντιμέτωπος με τη Μπρέσια (3/4), σε ένα κρίσιμο παιχνίδι όπου θα έχει ξανά στο δυναμικό του τον Νικολαϊδη.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά στον αγώνα, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική άμυνά του και τον «killer» Γενηδουνιά, καταφέρνοντας να οδηγηθεί στην πρώτη περίοδο με προβάδισμα 4-2.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος και να αυξάνει τη διαφορά τεσσάρων γκολ (6-2), με τον Μπίγιατς να διατηρεί ανέπαφη την εστία του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Ισπανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν με δύο γκολ του Μουνιαρίθ. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν συγκρατημένοι, με τον Δήμου να σκοράρει και να επαναφέρει την ομάδα του σε προβάδισμα +3 (7-4).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, το σενάριο της αναμέτρησης παρέμεινε αμετάβλητο, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί και τον Γενηδουνιά να καθορίζει το τελικό 10-7.

Τα δεκάλεπτα: 4-2, 2-0, 2-2, 2-3

Η διακύμανση:

1ο δεκάλεπτο:
1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 7:04), 1-1 Σαναούγια (πέναλτι, 5:44), 2-1 Λόντσαρ (φουνταριστό, 5:16), 3-1 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 4:35), 3-2 Μπιέλ (περιφέρεια, 4:13), 4-2 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 3:38)

2ο δεκάλεπτο:
5-2 Δερβίσης (πέναλτι, 7:18), 6-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:07)

3ο δεκάλεπτο: 6-3 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:15), 6-4 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 5:18), 7-4 Δήμου (δύο μέτρα, 3:40), 8-4 Δήμου (κόντρα, 0:32)

4ο δεκάλεπτο: 8-5 Παβιγιάρ (πέναλτι, 7:38), 8-6 Μουνιαρίθ (περιφέρεια, 6:41), 9-6 Βάμος (πέναλτι, 4:18), 9-7 Περόνε (πέναλτι, 1:17), 10-7 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:50)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 1, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Γκίλλας, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

Μπαρτσελονέτα (Ελβις Φάτοβιτς): Αγκίρε, Φαμέρα, Σαναούγια 1, Μουνιαρίθ 3, Ντε Τόρο, Λαρούμπε, Παβιγιάρ 1, Πολ, Τάουλ, Περόνε 1, Μπιέλ 1, Ζόβιτς, Πόρτερ