Ο Αλκαράθ προκρίθηκε στους «16» του τουρνουά της Σανγκάης, παρά τις δυσκολίες

Ο Κάρλος Αλκαράθ κατάφερε να κερδίσει τον Ντανιέλ Έβανς στον αγώνα του στο Shanghai Masters 1000, εξασφαλίζοντας έτσι μια θέση στους «16» του τουρνουά. Τον Έβανς νίκησε με σκορ 7-6(1) και 6-4, χρειάζοντας περίπου 2 ώρες και 23 λεπτά. Αυτή είναι η τέταρτη φορά που ο Αλκαράθ νικάει τον Έβανς.

Αν και βρέθηκε πίσω με 4-1 στο πρώτο σετ, ο Αλκαράθ κατάφερε να το ισοφαρίσει και να κερδίσει το tie-break. Στο δεύτερο σετ, παρόμοια ξεκίνησε με πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να κλείσει τον αγώνα μετά από ένα σερί 2-0, στο δέκατο game.

Ο επόμενος αντίπαλος του Αλκαράθ στους «16» θα είναι ο Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ, ο οποίος έχει χάσει τα τρία προηγούμενα ματς με τον Ισπανό πρωταθλητή.

Επίσης, σε άλλους αγώνες του τουρνουά, ο Αντρέι Ρούμπλεφ νίκησε με 6-3, 6-0 τον Αντριάν Μαναρινό, ο Τόμι Πολ νίκησε με 6-4, 6-7 (7/9), 6-4 τον Αρτούρ Φιλς και ο Νίκολας Γιάρι επικράτησε με 7-6 (7/4), 6-2 του Λορέντζο Σονέγκο.