Κιλκίς – ΑΕΚ 18-37: Νίκη με άνεση για την ΑΕΚ

Με μια εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα, η ΑΕΚ κατάφερε να κερδίσει εκτός έδρας τον ΓΑΣ Κιλκίς με 37-18 για την 6η αγωνιστική της Handball Premier, παίρνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα. Ο Δικέφαλος αγωνίστηκε με αποφασιστικότητα και παρουσίασε ένα αρκετά αποτελεσματικό παιχνίδι.

Ο προπονητής Ντράγκαν Τζούκιτς είδε την ομάδα του να δίνει τον καλύτερό της εαυτό, ακόμα και όταν η διαφορά ήταν μεγάλη, και έδωσε την ευκαιρία σε όλους τους παίκτες να παίξουν. Τώρα, η ΑΕΚ έχει μπροστά της μια διακοπή για τις Εθνικές Ομάδες και, μετά την επιστροφή, θα αντιμετωπίσει τον ΑΣΕ Δούκα στην έδρα της.

Στον αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά από τις πρώτες στιγμές (1-5, 3-9). Η άμυνα και οι επεμβάσεις του Άρσιτς διέκοψαν τις επιθέσεις της ομάδας του Κιλκίς και έδωσαν την ευκαιρία στην ΑΕΚ να σκοράρει εύκολα γκολ και να αυξήσει τη διαφορά, με το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει 7-13.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει στην άμυνα και να επιτίθεται με αποτελεσματικότητα. Οι Σόκολιτς, Κεδέρης και Αραμπατζής βρίσκοντας τα κενά στην άμυνα του Κιλκίς αύξησαν τη διαφορά σε 10 γκολ (10-20). Οι Γιόνσον και Μαρτίνοβιτς είχαν εξαιρετική επίθεση, με την ΑΕΚ να φτάνει σε ευνοϊκό σκορ 23-10. Ο Μάλλιος και ο Λιάπης σκόραραν σε κενή εστία (13-33), ενώ οι Γιόνσον και Σόκολιτς διαμόρφωσαν το τελικό 18-37.

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 1-4, 3-5, 3-9, 4-12, 7-13 (στο ημίχρονο), 10-20, 10-22, 11-24, 13-27, 14-34, 18-37.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 2, Κύπραίος 1, Μήγγας 3, Φαχουρίδης, Ελευθεριάδης, Δημάκης, Βαφειάδης, Σιγγιρίδης 1, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης Αρ. 3, Μπερεζνι 6, Γιαννακόπουλος, Γιαβασίδης 1, Ταραμόνλης.

AEK (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 4, Κρητικός, Γιόνσον 3, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος 4, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 4, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς 1, Σόκολιτς 3, Λέμος, Κεδέρης 6.