Ήττα του Ολυμπιακού στις λεπτομέρειες απέναντι στην Προ Ρέκο, πρωταθλήτρια Ευρώπης (12-11, βίντεο)

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με σκορ 12-11 από την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο, στην τρίτη αγωνιστική του Β’ Ομίλου του LEN Champions League.

Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν την δυνατή ιταλική ομάδα και είχαν την ευκαιρία να στείλουν τον αγώνα στα πέναλτι. Ωστόσο, το σουτ του Γιάννη Φουντούλη από την πέμπτη θέση, λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος, κόλλησε στο δοκάρι. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα μας, ενώ η Προ Ρέκο παρέμεινε στην κορυφή του ομίλου με τρεις νίκες.

Για τον Ολυμπιακό, αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, ο Λούκα Λόντσαρ τιμήθηκε για τη συμβολή του στην Προ Ρέκο, για την οποία αγωνίστηκε μέχρι πέρυσι. Ο Λόντσαρ δεν πήρε μέρος στο παιχνίδι αυτό. Μια σημαντική απουσία για τον Ολυμπιακό, που όμως έδειξε ότι μπορεί να φτάσει μακριά στο φετινό Champions League αν συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εξαιρετικά στη Γένοβα, με γκολ των Αλαφραγκή και Γκίλλα, ανεβάζοντας το σκορ σε 2-0 στο 4:27. Ωστόσο, η Προ Ρέκο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 3-3 στα εναπομείναντα τρία λεπτά της πρώτης περιόδου. Οι δύο ομάδες πέτυχαν εννέα γκολ στο δεύτερο οκτάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3, όμως η Προ Ρέκο ανατράπηκε και πήρε προβάδισμα 8-7 μέχρι το ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Προ Ρέκο πήρε εκ νέου προβάδισμα (11-9), ενώ ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-11 στην τέταρτη περίοδο. Ο Ολυμπιακός πάλεψε για την ισοφάριση στο τέλος, αλλά δεν κατάφερε να το πετύχει και υπέστη την ήττα (12-11). Στα τελευταία 26 δευτερόλεπτα, ο Φουντούλης στείλε την μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία για την ισοφάριση.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 5-4, 3-3, 1-1

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Αλαφραγκής (2 μέτρα, 6:07), 0-2 Γκίλλας (2 μέτρα, 4:27), 0-3 Δερβίσης (πέναλτι, 3:37), 1-3 Φοντέλι (πέναλτι, 2:27), 2-3 Γιάνγκερ (περιφέρεια, 1:20), 3-3 Χέιλοκ (πέναλτι, 0:05)

2ο οκτάλεπτο: 3-4 Δερβίσης (περιφέρεια, 7:31), 3-5 Λόντσαρ (πέναλτι, 5:57), 4-5 Ζαλάνκι (πέναλτι, 5:27), 5-5 Κοντέμι (πέναλτι, 4:40), 5-6 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:22), 5-7 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 3:48), 6-7 Ζαλάνκι (πέναλτι, 2:25), 7-7 Ντι Φούλβιο (φουνταριστό, 0:50), 8-7 Κοντέμι (περιφέρεια, 0:03)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Κανέλα (2 μέτρα, 7:14), 9-8 Γκίλλας (πέναλτι, 6:35), 9-9 Μπούσλιε (πέναλτι, 5:25), 10-9 Φοντέλι (πέναλτι, 4:55), 11-9 Κοντέμι (πέναλτι, 4:18), 11-10 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:10)

4ο οκτάλεπτο: 12-10 Χέιλοκ (περιφέρεια, 5:25), 12-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 1:33)

Προ Ρέκο (Ανδρέας Πάβας): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Ζαλάνκι 2, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 1, Φοντέλι 2, Πρεσιούτι, Ετσενίκε, Κοντέμι 3, Κάκαρης, Ιόκι Γκράτα, Χέιλοκ 2, Νέγκρι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λέο Βλάχοβιτς): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Γκίλλας 2, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 1, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε 1, Αλαφραγκής 1, Δήμου, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς