Ο Σίνερ προκρίθηκε ιστορικά στον ημιτελικό

Ο Γιανίκ Σίνερ εξασφάλισε την πρώτη του ημιτελική θέση σε Grand Slam στην καριέρα του. Στο Γουίμπλεντον, ο Ιταλός νίκησε τον Ρώσο Ρομάν Σαφιούλιν με 3-1 σετ (6-4, 3-6, 6-2, 6-2) μετά από 2 ώρες και 14 λεπτά αγώνα και έγινε ο πρώτος που βρίσκεται στην τετράδα του τουρνουά.

Ο Σίνερ, 21 ετών και 329 ημερών, έγινε ο νεαρότερος Ιταλός που φτάνει στο ημιτελικό φάση ενός Grand Slam τουρνουά, ξεπερνώντας το ρεκόρ του Αντριάνο Πανάτα στο Roland Garros το 1976.

Ο Σίνερ ολοκλήρωσε το ματς με 14 άσους, κατακτώντας το 90% των πόντων με το πρώτο σερβίς του. Επίσης, εκμεταλλεύτηκε το 50% των μπρέικ πόιντ που δημιούργησε.

Ο Σίνερ περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους ημιτελικούς, ο οποίος θα είναι είτε ο Νόβακ Τζόκοβιτς είτε ο Αντρέι Ρούμπλεφ.