Ο Φερστάπεν κατακτά την pole position για το Grand Prix της Μεγάλης Βρετανίας

Ο Μαξ Φερστάπεν και η ομάδα των Red Bull συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν σε αυτήν την εποχή της Formula 1, καθώς πήρε την pole position για το Βρετανικό Grand Prix.

Ο Ολλανδός οδηγός πήρε την 5η συνεχόμενη pole position και την 7η φέτος, στα δοκιμαστικά που έγιναν σήμερα (8/7) εν όψει του αγώνα της Μ. Βρετανίας το Σάββατο (9/7).

Έκπληξη προκάλεσε η McLaren, με τον Λάντο Νόρις να εκκινεί από την 2η θέση και τον Όσκαρ Πιάστρι από την 3η. Η Ferrari του Σαρλ Λεκλέρ βρίσκεται στην 4η θέση, με τον Κάρλος Σάινθ να βρίσκεται στην 5η θέση.

Την εκκίνηση ακολουθούν οι Mercedes με τους Ράσελ και Χάμιλτον να βρίσκονται στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα, ενώ τη δεκάδα κλείνουν οι Άλμπον (Williams), Αλόνσο (Aston Martin) και Γκασλί (Alpine).

Ο Σέρχιο Πέρες, η συμπατριώτης και κοντινότερος ανταγωνιστής του Φερστάπεν στο πρωτάθλημα, απογοήτευσε και θα εκκινήσει από την 16η θέση, ο 5ος αγώνας στη σειρά που βρίσκεται εκτός των δέκα πρώτων στις κατατακτήριες δοκιμές.

Ο Πέρες βρίσκεται ήδη 81 βαθμούς πίσω από τον Φερστάπεν, μετά από 9 αγώνες που η Red Bull κατέκτησε.