Η Σάκκαρη ηττήθηκε από την Ριμπάκινα με σκορ 2-1

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε με 2-1 (5-7, 7-6(4), 4-6) από την Έλενα Ριμπάκινα σε ένα δραματικό παιχνίδι και αποκλείστηκε από τα ημιτελικά του Μαϊάμι Οπεν. Παρά τη μάχη της, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν κατάφερε να κερδίσει, με τον αγώνα να διαρκεί για δύο ώρες και 49 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, η Ριμπάκινα ξεκίνησε δυνατά κερδίζοντας τα δύο πρώτα γκέιμ χωρίς απώλεια πόντου. Οι δύο αθλήτριες προστάτευσαν το σερβίς τους μέχρι το έκτο γκέιμ. Στο σημείο αυτό, η Ριμπάκινα έκανε break και προηγήθηκε με 4-2. Η Σάκκαρη απάντησε με ένα break για το 4-4, αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει το σετ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τρία break, δύο από την Ελληνίδα πρωταθλήτρια και ένα από τη Ριμπάκινα. Η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-2, αλλά έχασε την ευκαιρία να κάνει το 5-2. Η Ριμπάκινα κατάφερε να αντιστρέψει το ματς και να προηγηθεί 6-5.

Η Μαρία Σάκκαρη, με απίστευτη ψυχή, έσωσε τρία match point και κέρδισε το σετ.

Στο τρίτο σετ, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια συνέχισε να πιστεύει στη νίκη. Ωστόσο, η Ριμπάκινα βρήκε τις λύσεις και κέρδισε με 6-4.