Γκραν Πρι Άμπου Ντάμπι: Ο Φερστάπεν κατέλαβε την τελευταία θέση εκκίνησης της σεζόν

Ο Μαξ Φερστάπεν κατέκτησε την πρωτιά για το Grand Prix του Άμπου Ντάμπι αύριο (26/11), με το οποίο θα ολοκληρωθεί η σεζόν στη Formula 1.

Ο πρωταθλητής τρις παγκόσμιος σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στα σημερινά δοκιμαστικά και θα ξεκινήσει αύριο από την πρώτη θέση στη «Γιάς Μαρίνα», έχοντας δίπλα του τον Σαρλ Λεκλέρκ με Ferrari, ο οποίος ήταν μόλις 139 χιλιοστά πιο αργός από τον οδηγό της Red Bull.

Ο Όσκαρ Πιάστρι με McLaren κατέλαβε την τρίτη θέση, ενώ τέταρτος ήταν ο Τζορτζ Ράσελ με Mercedes, ενώ ο Σέρχιο Πέρες πέρασε από την πέμπτη στην ένατη θέση λόγω παράβασης των ορίων της πίστας στην τελευταία του προσπάθεια.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Κάρλος Σάινθ Τζούνιορ αποκλείστηκε στο Q1, μία εξέλιξη που επηρεάζει την προσπάθεια της Ferrari να νικήσει την Mercedes στην «μάχη» για τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα των κατασκευαστών.

Επίσης, η Mercedes έχασε το ένα μονοθέσιό της στο Q2, καθώς ο Τζορτζ Ράσελ άφησε εκτός συνέχειας τον επτάκις παγκόσμιο πρωταθλητή, Λιούις Χάμιλτον.