Επιστροφή στο Μέλλον

Εκείνη την απόγευμα, στο απόμακρο Κάλι της Κολομβίας, τρεις 16χρονοι αθλητές τρόμαζαν στο βάθρο του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος εφήβων του 2015 μετά τον τελικό επί κοντώ.

Ένας από τους λόγους τους ήταν το δέος που ένιωθαν για τον κύριο που θα τους απένεμε τα μετάλλιά τους, γνωστός ως Σεργκέι Μπούμπκα.

Ο Μόντο Ντουπλάντις κατέλαβε την πρώτη θέση, ενώ ο Εμμανουήλ Καραλής πήρε την τρίτη θέση, αφήνοντας ένα βαθύ σημάδι στον αθλητισμό.

Δέκα χρόνια αργότερα, οι δύο φίλοι ανέβηκαν ξανά στο βάθρο, αυτή τη φορά σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών, μεταξύ τους και ένας Αμερικανός.

Ο Εμμανουήλ εντυπωσίασε τον φίλο του περνώντας εύκολα τα εμπόδια, αφήνοντας όλους να υποθέσουν ποιος θα κερδίσει.

Η φιλία τους εντείνεται μέσα από τους αγώνες, με κοινή αγάπη για το επί κοντώ και με βαθιές ομοιότητες στις ζωές τους.

Γεννημένοι το 1999, μοιράζονται διάφορα πράγματα, όπως οι καταγωγές των γονέων τους από διαφορετικές χώρες.

Ο Εμμανουήλ έχει Έλληνα πατέρα και Ουγανδή μητέρα, ενώ ο Μόντο έχει Αμερικανό πατέρα και Σουηδή μητέρα.

Η πορεία τους στον επι κοντώ αναδεικνύει την αγάπη τους για το άθλημα και το ταλέντο τους, με κορυφαίες επιδόσεις και νέα ρεκόρ.

Η περιπέτειά τους συνεχίζεται, με τον έναν να ενισχύει τον άλλον σε κάθε αγώνα και να ανταγωνίζονται σε παγκόσμιο επίπεδο.

Με αποφασιστικότητα και αγάπη για τον αθλητισμό, καταφέρνουν να ξεπεράσουν τις δυσκολίες και να επιτύχουν μεγάλα πράγματα στον χώρο του επί κοντώ.