Ελλάδα – Αυστραλία 8-9: Αποτυχία και αποκλεισμός για την Ελλάδα

Η Εθνική Ελλάδας ηττήθηκε από την Αυστραλία με 9-8 και δεν προκρίθηκε στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Αυτή ήταν μια ακόμη αποτυχία για την ομάδα, που αντιμετωπίζει προβλήματα από το 2011.

Η Εθνική ξεκίνησε αδύναμα στο παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-2. Ωστόσο, κατάφερε να ανατρέψει τα πράγματα και να προηγηθεί με 4-2 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Οι Αυστραλές αντέδρασαν και με ένα σερί 4-1 στη δεύτερη περίοδο, πήραν το προβάδισμα με 5-7 στο ημίχρονο.

Καμανός πιθανός εξτρέμ του Ολυμπιακού – Αφρικανός παίκτης υπό παρακολούθηση από τον Κορδόν

Η Εθνική μείωσε τη διαφορά σε 8-9 στο τρίτο οκτάλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε. Το τελευταίο οκτάλεπτο δεν είχε γκολ και η Εθνική έχασε την ευκαιρία να πάρει το ματς στα πέναλτι και να προκριθεί στα ημιτελικά της διοργάνωσης.