ΑΣΕ Δούκας – ΑΕΚ 30-31: Επική νίκη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ εξακολουθεί να επικρατεί, κερδίζοντας με 31-30 την ομάδα του ΑΣΕ Δούκα στην 7η αγωνιστική της Handball Premier. Αυτή η νίκη έφερε την Ένωση στην κορυφή του πίνακα, διακόπτοντας το αήττητο του Δούκα, καθώς επίσης και διεύρυνε τη σειρά των νικών της στο πρωτάθλημα σε έξι συνεχόμενες. Οι δύο ομάδες προσέφεραν ανταγωνιστικό χάντμπολ στο πρώτο ημίχρονο, με τη δεύτερη περίοδο να έχει ακόμη πιο έντονη αναμέτρηση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά με πέντε συνεχόμενα γκολ πριν το τέλος των πρώτων πέντε λεπτών του αγώνα. Η επισκέπτρια ομάδα προσπάθησε να επανέλθει εκμεταλλευόμενη τις ατέλειες στην άμυνα της ΑΕΚ, μειώνοντας το σκορ σε 13-11. Η Ένωση χρησιμοποίησε την αποτελεσματικότητα των Στίπε Μαντάλινιτς και Πάτρικ Μαρτίνοβιτς για να ξαναβρίσκει τη διαφορά των έξι γκολ (16-10) πέντε λεπτά πριν από το ημίχρονο, αλλά ο Δούκας ανέβασε ξανά το σκορ σε 18-14.

Ο Δούκας επέστρεψε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και μειώθηκε σε 19-17. Το παιχνίδι συνεχίστηκε και η ΑΕΚ απέκτησε προβάδισμα 31-27 προς το τέλος του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να μειώσουν το σκορ στο τελικό 31-30.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-7, 13-8, 16-11, 18-14 (ημχ), 19-16, 20-19, 22-21, 26-25, 29-27, 31-30

AEK (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 4, Ζάμπιτς, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 9, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Παπαδιονυσίου 3, Λιάπης 2, Μαρτίνοβιτς 5, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 4.

ΑΣΕ Δούκας (Χαλκίδης): Κιαρτζίδης, Μυλωνάς 3, Παγιάτης 3, Μπατής 6, Κολεζάκης, Παναγιώτου 3, Παπαδόπουλος, Χουρσουντιάν 3, Γερουλάνος 4, Γιάντσα, Χαριτωνίδης 1, Κοβάνης 2, Αραπακόπουλος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κολλύρης.