Απροσδόκητη νίκη της Κιρστέα επί της Ριμπάκινα στο U.S Open

Η Ρουμάνα τενίστρια Σοράνα Κιρστέα προκάλεσε έκπληξη στο U.S Open καθώς απέκλεισε την Έλενα Ριμπάκινα σε ένα αγώνα που κρίθηκε στα τρία σετ (6-3, 6-7/6, 6-4). Με αυτήν τη νίκη, η Κιρστέα προκρίθηκε για πρώτη φορά στην καριέρα της στον τέταρτο γύρο του τουρνουά στο Flushing Meadows.

Η Ρουμάνα ξεκίνησε δυναμικά, πραγματοποιώντας ένα μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ του πρώτου σετ, και συνέχισε να κυριαρχεί στο γήπεδο ενώ προηγήθηκε νωρίς στον αγώνα.

Η 33χρονη Ριμπάκινα, η οποία είχε χάσει τις προηγούμενες δύο φορές που αντιμετώπισε την Κιρστέα, ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ, αλλά η αντίπαλός της κατάφερε να της κλέψει ένα μπρέικ, βελτιώνοντας την απόδοσή της.

Η Ριμπάκινα, που είναι δευτεραθλήτρια του Αυστραλιανού Όπεν, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί δύο σετ-πόντους στο 6-5 και έχασε άλλες δύο ευκαιρίες να ισοφαρίσει στο tie break πριν η Κιρστέα κερδίσει το σετ και κλείσει τον αγώνα με ένα αποφασιστικό μπρέικ.

Η επόμενη αντίπαλος της Κιρστέα θα είναι η Ελβετίδα Μπελίντα Μπέντσιτς.