ΑΕΚ – Πυλαία 22-21: Η Ένωση κερδίζει στην πρεμιέρα με αγωνία

Παρά τη νίκη της ΑΕΚ με 22-21 εναντίον της ΑΕΣΧ Πυλαίας στην πρώτη αγωνιστική της Handball Premier, οι επιδόσεις της ομάδας δεν ήταν ικανοποιητικές.

Η Ένωση είχε δύσκολη εκκίνηση και στα πρώτα πέντε λεπτά η Πυλαία πήρε το προβάδισμα στο σκορ (0-1, 1-2, 2-3). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε με τις καλές επεμβάσεις του τερματοφύλακα Άρσιτς και τις γρήγορες αντεπιθέσεις του Παπαδόπουλου, που οδήγησαν την ομάδα σε οδηγήσει με 7-3. Ωστόσο, η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε και η Πυλαία μείωσε τη διαφορά σε ένα γκολ (10-9), με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 12-10.

Ο ανομοιόμορφος ρυθμός συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ΑΕΚ να σκοράρει μόλις 2 γκολ στα πρώτα 10 λεπτά και η Πυλαία να ισοφαρίζει το σκορ στο 14-14. Στη συνέχεια, η Πυλαία πήρε το προβάδισμα με 15-17, αλλά η Ένωση, με το πείσμα του Κεδέρη στην επίθεση, ισοφάρισε και στο τέλος με τον Λιάπη πήρε τη νίκη με 22-21.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-4, 8-5, 9-7, 12-10 (ημχ), 13-11, 14-13, 15-15, 16-17, 17-18, 22-21.

ΑΕΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς, Μάλλιος, Ηλιόπουλος 1, Ρασπίτσος, Παπαδόπουλος 7, Παπαδιονυσίου, Κομαρζέφσκι 2, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 3, Άρσιτς, Σόκολιτς, Κεδέρης 3.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης Χαράλαμπος): Μοισίγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης 1, Καραγκιοζόπουλος 5, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 1, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 2, Μπίλλιας, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης 3, Τριαν ταφυλλίδης Δ. 4, Τριανταφυλλίδης Α., Κουκμίσης, Τζέλη