ΑΕΚ – Πανελλήνιος 38-16: Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ

Η ΑΕΚ επικράτησε εύκολα του Πανελληνίου με σκορ 38-16 στο γήπεδο “Γ. Κασιμάτης” για την 10η αγωνιστική της Handball Premier. Από το πρώτο μέρος, η ομάδα της ΑΕΚ προηγήθηκε με μεγάλη διαφορά και κατάφερε να κερδίσει εύκολα. Ο Ντράγκαν Τζούκιτς άνοιξε το σκορ, ενώ πρέπει να θυμίσουμε ότι ακολουθεί ο αγώνας της Τρίτης με την Κρίενς Λουκέρνη για την EHF European League.

Η ομάδα της ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά και βρήκε εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα (5-1). Στο 15ο λεπτό κατέλαβε διαφορά 8 τερμάτων (12-4). Ο Πανελλήνιος δεν κατάφερε να αντιδράσει και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά με 18-8.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ ήταν ακόμα πιο αποτελεσματική (25-10), ξεφεύγοντας ακόμα περισσότερο με 21 γκολ διαφορά (32-11). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν περαιτέρω και η ΑΕΚ κατέληξε στη νίκη με 38-16. Ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο νέος απόκτημα της ΑΕΚ, Ελίας Τόμε.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-1, 9-3, 12-4, 15-8, 18-8 (Ημ.), 21-9, 25-10, 30-11, 32-11, 34-13, 38-16.

ΑΕΚ (Ντράγκαν Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζάμπιτς 4, Κρητικός 2, Γιόνσον 6, Μαντάλινιτς, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 3, Ρασπίτσος, Τόμε 6, Λιάπης 7, Μαρτίνοβιτς, Άρσιτς, Σόκολιτς 4, Λέμος 4, Κεδέρης 1.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ Γ.Σ. (Νικόλαος Σαμαράς): Δούγιας, Αναγνωστόπουλος, Δανέζης, Βερτζώνης, Ψαρρός, Παπαδόπουλος, Στάθης 2, Μαυρομάτης, Νάκος 5, Ρούσος 4, Σκουρτάι, Προκοπίου, Κουτουλογένης 2, Βλαχοθανάσης, Αλικάκος 1, Χατζηγιάννης 2.