ΑΕΚ – Κιλκίς 32-16: Η ΑΕΚ επικράτησε με ξεσπάσματα

Η ΑΕΚ επιστρέφει στις νίκες με νίκη 32-16 ενάντια στον ΓΑΣ Κιλκίς στην 17η αγωνιστική της Handball Premier. Οι παίκτες της ΑΕΚ δείχνουν ανανεωμένοι και επιβλητικοί σε όλο το παιχνίδι, με τον προπονητή τους να δίνει ευκαιρίες σε όλους τους αθλητές της ομάδας. Ενώ μένουν ακόμη 5 παιχνίδια για το φινάλε της κανονικής περιόδου, η ΑΕΚ στοχεύει σε ακόμη περισσότερες νίκες και ετοιμάζεται για τα πλέι οφ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα κερδίζοντας προβάδισμα 4 γκολ από την αρχή (7-3). Ο ρυθμός που διατήρησαν οι παίκτες τους επέτρεψε να φτάσουν το 12-6 στο 20ο λεπτό. Πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 17-7.

Η ΑΕΚ συνέχισε με την ίδια αποφασιστικότητα και στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Η άριστη άμυνα δεν άφησε τον ΓΑΣ Κιλκίς να σκοράρει στα πρώτα επτά λεπτά του δεύτερου μέρους, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στα 12 γκολ (20-8). Με την πάροδο του χρόνου, η ΑΕΚ διεύρυνε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, καταλήγοντας στη νίκη με 32-16.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 6-3, 8-5, 11-6, 16-7, 17-8 (Ημ.), 19-8,21-9, 24-10, 25-12, 29-13, 32-16.

ΑΕΚ (Φρεντερίκ Μπουζόν): Αραμπατζής 3, Τικ 4, Γιόνσον 1, Μαντάλινιτς 1, Μάλλιος 2, Τέπερ, Ηλιόπουλος 5, Τόμε 2, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 2, Άρσιτς, Μπελασέν 5, Σόκολιτς 1, Μίλερ 3, Σαλέμ 3, Κεδέρης.

ΓΑΣ Κιλκίς (Νίκος Γεωργιάδης): Μποροντάι, Μέτσης 1, Κυπραίος, Μήγγας 1, Ελευθεριάδης, Ρίστιτς 4, Δημάκης 2, Βαφειάδης, Μποτσκάρεφ 3, Συγγιρίδης 3, Καρβουνίδης, Φαχουρίδης 1, Μπερεζνί, Εντζέν 1, Ταραμονλής.