Α.Ο. Θήρας – ΑΕΚ 3-0: Η Θήρα προηγείται για την τρίτη θέση…

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό της Σαντορίνης, ο ΑΟ Θήρας κατέκτησε μία σημαντική νίκη με 3-0 σετ επί της ΑΕΚ, ανεβαίνοντας έτσι στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Ματέο Φρέσκι βρίσκεται τώρα με διαφορά +1 βαθμού από την Ένωση, μία αγωνιστική πριν το τέλος της κανονικής περιόδου. Στην τελευταία αγωνιστική, οι Θηραίοι θα αντιμετωπίσουν τον πρωτοπόρο και κυπελλούχο Ολυμπιακό στην έδρα τους, ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ.

Το πρώτο σετ ήταν πιο εντυπωσιακό, με την ΑΕΚ να χάνει τρία σετ μπολ για να προηγηθεί στο σκορ. Ο ΑΟΘ, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω με 21-23, κατάφερε να κερδίσει το σετ με 32-30 στο δικό του σετ μπολ.

Και το δεύτερο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο. Παρά το +5 των γηπεδούχων (21-16) μετά την επίθεση της Φίγιοκ, η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στο 24-21 και 24-23 με την επίθεση της Τσάριτς. Ωστόσο, η λύση ήρθε από τη Σαβάρ που έκανε το 25-23.

Με την ψυχολογία και τη στήριξη του κόσμου στο κλειστό ΔΑΠΠΟΣ, ο ΑΟΘ καθόρισε το ρυθμό του παιχνιδιού και κέρδισε το τρίτο σετ με 25-18, κατακτώντας έτσι τη νίκη με 3-0 σετ.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σαβάρ 18 (16/36 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 32% άριστες), Μερκάδο 17 (12/33 επ., 5 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/7 επ., 1 άσσος), Φίγιοκ 19 (18/35 επ., 1 άσσος, 71% υπ. – 57% άριστες), Κιουτσιούκη 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ)

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Στράντζαλη 9 (9/30 επ.), Καλαντάτζε 2 (2/6 επ.), Τσάριτς 15 (11/33 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 1 (1/10 επ.), Μπλάνκο 12 (7/15 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ)

Στην περίπτωση ισοβαθμίας, οι κανόνες που ισχύουν είναι οι ακόλουθοι:

α) Αριθμός νικών σε όλο το Πρωτάθλημα.
β) Βαθμοί συγκεντρώσει έκαστη ομάδα στο σύνολο των αγώνων.
γ) Πηλίκο κερδισμένων σετ/χαμένων σετ σε όλους τους αγώνες με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
δ) Πηλίκο κερδισμένων πόντων/χαμένων πόντων με προηγούμενο το μεγαλύτερο πηλίκο.
ε) Αποτελέσματα μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν (Νίκες – Βαθμοί – Σετ – Πόντοι).