Η Σερβία νίκησε τον Καναδά με 95-86 και προκρίθηκε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου! (φωτογραφίες)

Η εντυπωσιακή Σερβία του Σβέτισλαβ Πέσιτς επικράτησε εύκολα με 95-86 του Καναδά και προκρίθηκε στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Οι Σέρβοι επιστρέφουν σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά το 2014 και θα αντιμετωπίσουν στον τελικό της Κυριακής (10/9, 15: 40) τον νικητή του δεύτερου ημιτελικού, ΗΠΑ-Γερμανία (8/9, 15: 40, ΕΡΤ1, Novasports Start).

Ο Καναδάς του Ισπανού προπονητή Ζόρντι Φερνάντεζ, ο οποίος προκρίθηκε για πρώτη φορά στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου, θα παίξει στον μικρό τελικό (10/9, 11: 30) με τον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού.

Χωρίς τον ατυχή Μπόρισα Σίμανιτς, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς κυριάρχησε στον πρώτο ημιτελικό με απίθανο μπάσκετ, έχοντας 6 παίκτες σε εξαιρετική μέρα.

MVP ήταν ξανά ο φανταστικός Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς (23π., με 15 στο πρώτο ημίχρονο) και εξαιρετικοί οι Νίκολα Μιλουτίνοβ (16π., 10ρ.), Όγκνιεν Ντόμπριτς (16π.), Μάρκο Γκούντουριτς (12π.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (10π. και εξαιρετική άμυνα στον SGA) και Νίκολα Γιόβιτς (8π.).

Από την πλευρά των ηττημένων, ο Αρ Τζέι Μπάρετ πέτυχε 23 πόντους, ο Ντίλον Μπρουκς είχε 16, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σημείωσε 15 πόντους-9 ασίστ και ο Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ πρόσθεσε 10 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Σερβία προηγήθηκε με 8-1 (2′) στην αρχή του αγώνα με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να είναι εκπληκτικός, ο Καναδάς απάντησε αμέσως και προηγήθηκε με 13-10 (6′), αλλά οι Σέρβοι έκαναν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 8 πόντους (21-13 στο 8′).

O Γκίλτζιους-Αλεξάντερ φορτώθηκε με δύο φάουλ μετά από 6:33 και έμεινε εκτός (0/1 σουτ) στο πρώτο δεκάλεπτο (23-15).

O φανταστικός Μπογκντάνοβιτς έδωσε στους Σέρβους την πρώτη διψήφια διαφορά (33-23), ενώ ο SGA πέτυχε το πρώτο καλάθι του στο 14ο λεπτό.

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έκανε το τρίτο του φάουλ, ο Ζόρντι Φερνάντεζ τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή και η Σερβία πήρε μια διαφορά 15 πόντων (52-37) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (52-39).

Οι Καναδοί προσπάθησαν να αλλάξουν τον ρυθμό του αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι Μπρουκς και Ολίνικ έφτασαν στα 4 φάουλ και οι Σέρβοι διατήρησαν μια διψήφια διαφορά (75-63) με τους Ντόμπριτς, Μιλουτίνοβ και Γκούντουριτς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γκούντουριτς έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά στους +17 (80-63), ενώ λίγο αργότερα, ο Μπογκντάνοβιτς έκανε το 95-79 και όλα τελείωσαν!

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 52-39, 75-63, 95-86.