Αποστόλης Τεληκωστόγλου: Αργυρό μετάλλιο στο γκραν πρι του Παρισιού

Ο Έλληνας αθλητής του ταεκβοντό, Αποστόλης Τεληκωστόγλου, κατέκτησε τη δεύτερη θέση στο γκραν πρι του Παρισιού, ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

uprime90

Στο γκραν πρι του Παρισιού, που θα φιλοξενήσει τους Ολυμπιακούς Αγώνες το επόμενο έτος, ο Τεληκωστόγλου έκανε ιστορική εμφάνιση για το ελληνικό ταεκβοντό.

Έγινε ο πρώτος Έλληνας αθλητής που φτάνει σε τελικό γκραν πρι, αναλαμβάνοντας τη συνέχεια από τον Κωνσταντίνο Χαμαλίδη, που νωρίτερα φέτος είχε κατακτήσει την τρίτη θέση στο γκραν πρι της Ρώμης.

Ο Τεληκωστόγλου, όπως και πέρυσι στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μάντσεστερ, κατάφερε να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία των -80kg, που του χαρίζει 36 βαθμούς στην ολυμπιακή κατάταξη.

Πριν το γκραν πρι του Παρισιού, ο Έλληνας πρωταθλητής βρισκόταν στην 12η θέση της ολυμπιακής κατάταξης και στην 7η θέση στην παγκόσμια κατάταξη.

Με τους πόντους που κέρδισε, αναμένεται να αναρριχηθεί τουλάχιστον δύο θέσεις στην κατάταξη και να διεκδικήσει με μεγαλύτερη πιθανότητα μια θέση στην κορυφαία ομάδα των -80kg για να προκριθεί αυτομάτως στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού το 2024.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, ο οποίος στο γκραν πρι είχε καταλάβει την 5η θέση το 2022 στη Ρώμη, φάνηκε ανίκητος. Αντιμετωπίζοντας αντιπάλους που βρίσκονται στις πρώτες 32 θέσεις της ολυμπιακής κατάταξης (το γκραν πρι είναι G6 τουρνουά, που σημαίνει ότι συμμετέχουν οι 32 καλύτεροι από κάθε κατηγορία), ο Τεληκωστόγλου δείχνει ώριμος και συγκεντρωμένος.

Ιδιαίτερα στους αγώνες των «32», επικράτησε με 2-0 του Γεωργιανού Κιντσουρασβίλι, και με το ίδιο σκορ προκρίθηκε στην οκτάδα μετά τη νίκη επί του Βραζιλιάνου Ροντρίγκες.

Για να προκριθεί στον ημιτελικό, κέρδισε με 2-1 τον Γάλλο Μπουζίντ Σουιχιλί, και στον αγώνα της τετράδας, επίσης νίκησε με 2-1 τον Τούρκο Γιλντίζ.

Στον τελικό, αντιμετώπισε τον Ιρανό Μπαρκχονταρί, αλλά χάσαμε τον πρώτο γύρο με 8-6, νίκησε τον δεύτερο με 9-7 και έχασε τον τρίτο με 12-0, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση και κερδίζοντας το χρηματικό έπαθλο των 3.000 δολαρίων.