Η Εθνική Χάντμπολ ηττήθηκε από την Ισλανδία

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ ανδρών υπέστη ήττα από τη δυνατή Ισλανδία σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει των πλέι οφ για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ενάντια στην Ολλανδία. Η Ελλάδα ηττήθηκε με 22-33, παρουσιάζοντας καλή εμφάνιση στο πρώτο μισό και πολλά λάθη στο δεύτερο λόγω των αλλαγών που έκανε ο Γιώργος Ζαραβίνας.

Η Ελλάδα προηγήθηκε 6-3 και 9-7, αλλά οι Ισλανδοί απάντησαν με σερί 3-0 για το 9-10 και το 10-13, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 13-15.

Στην αρχή του δεύτερου μισού, η Ελλάδα ισοφάρισε σε 15-15, 17-17 και 19-19, αλλά μια κακή περίοδος επέτρεψε στους Ισλανδούς να σκοράρουν 7 συνεχόμενα γκολ, φτάνοντας στο 19-26, 20-28 και το τελικό σκορ.

Ο Σάββας με 7 γκολ και ο Τόσκας με 4 τέρματα ήταν οι κορυφαίοι της Εθνικής ομάδας. Το Σάββατο οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά στο δεύτερο και τελευταίο φιλικό στο κλειστό του Κορυδαλλού.

Οι πεντάλεπτοι: 3-2, 6-5, 8-6, 8-9, 10-13, 13-15 (ημχ), 17-17, 19-20, 19-24, 21-30, 21-31, 22-33

ΕΛΛΑΔΑ (Ζαραβίνας): Παναγιώτου 2, Λιάπης 2, Μάλλιος, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 1, Τόσκας 4, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Παπάζογλου 1, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Καλόμοιρος 2, Τζωρτζίνης 1, Τσακουρίδης, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος, Σάββας 7, Κεδέρης 1

ΙΣΛΑΝΔΙΑ (Γκούντιονσον): Γκούσταφσον, Ρίτσαρτσον 6, Σμάρασον 1, Μ. Όσκαρσον, Κρίστγιανσον 5, Γιόνσον 2, Ρούναρσον 1, Γκίσλασον, Μάγκνουσον 3, Βαλέντσια 3, Βίνταρσον, Μπιόργκιβισον, Άρναρσον 1, Γκούντιονσον 4, Α. Όσκαρσον, Πράσταρσον 3, Όλαφσον 1, Μπόρκελσον 3