Η Φιορεντίνα εξασφαλίζει τη θέση της στον τελικό της Conference League

Η Φιορεντίνα κατάφερε να προκριθεί για δεύτερη συνεχόμενη φορά στον τελικό του Conference League, καθώς η Κλαμπ Μπριζ παρόλες τις προσπάθειές της, δεν κατάφερε να την αποτρέψει. Μετά το 1-1 στα πλαίσια της ρεβάνς στο «Γιαν Μπρεϊντέλ», σε συνδυασμό με το 3-2 υπέρ της στο πρώτο παιχνίδι στη Φλωρεντία, η Φιορεντίνα κατέκτησε το εισιτήριο για τον τελικό που θα διεξαχθεί στην OPAP Arena.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Βέλγους να πιέζουν για το πρώτο γκολ, το οποίο και κατάφεραν να πετύχουν στα τελευταία 20 λεπτά του πρώτου μέρους, με τον Ντε Κάιπερ να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά μετά από μπαλιά του Βανάκεν. Η Μπριζ είχε ευκαιρίες για ακόμα ένα γκολ, ενώ η Φιορεντίνα αγγίζει την ισοφάριση με σουτ του Κουαμέ που καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με υψηλό ρυθμό και στο δεύτερο μέρος, με την Φιορεντίνα να είναι πιο επικίνδυνη χωρίς ωστόσο να μπορεί να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, ακόμα και με δύο προσπάθειες που κατέληξαν στα δοκάρια από εκτελέσεις φάουλ του Μπιράγκι και κεφαλιές του Κουαμέ. Το γκολ της λύτρωσης για την Φιορεντίνα ήρθε στο 85ο λεπτό, με τον Μπελτράν να εκτελεί εύστοχα πέναλτι και να χαρίζει την πρόκριση στην ομάδα του για τον τελικό. Αντίπαλοι της θα είναι Ολυμπιακός ή Άστον Βίλα, που θα αναμετρηθούν αύριο για το δεύτερο εισιτήριο.