Πετράκης: «Θα μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα, σημαντικό ότι παλέψαμε μέχρι τέλους»

Δυσκολεύτηκε αλλά… κατάφερε να κάνει τη δουλειά του ο Παναθηναϊκός που κέρδισε με 2-1 τον αντίπαλό του Παναιτωλικό στο γήπεδο “Απόστολος Νικολαΐδης”, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League.

Μετά τον αγώνα, ο προπονητής των ηττημένων Γιάννης Πετράκης εξέφρασε την ικανοποίησή του για την προσπάθεια των παικτών του μέχρι το τέλος, υποστηρίζοντας ότι ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να είχε επιτύχει ένα καλύτερο αποτέλεσμα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

«Στο πρώτο ημίχρονο παρότι είχαμε καλή οργάνωση στην τακτική που επέλεξαν να παίξουν, δεν δέχθηκαν ιδιαίτερες ευκαιρίες, ενώ ο αντίπαλος νομίζω είχε μόνο μία στατική φάση και μία ακόμη. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν όταν αποκτούσαμε τη μπάλα, δεν μπορούσαμε να τη διαχειριστούμε καλά. Με το που προηγήθηκε ο αντίπαλος στο σκορ στο δεύτερο ημίχρονο, άλλαξε η τακτική προσέγγιση στο παιχνίδι και το σχέδιό μας. Νομίζω ότι θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες και να γίνουμε ακόμη πιο απειλητικοί. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, χάσαμε ακόμη μια καλή ευκαιρία, θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι παραπάνω στο τέλος. Για μένα είναι σημαντικό ότι παλέψαμε μέχρι την τελευταία στιγμή. Θέλουμε πολύ δουλειά ακόμη για να βελτιωθούμε με τη μπάλα στα πόδια, σε οποιαδήποτε συνθήκη και αν βρεθούμε στο γήπεδο. Η αποστολή μας ήταν δύσκολη, μένει η προσπάθεια των παιδιών και είμαι ευχαριστημένος. Μαθαίνουμε και συνεχίζουμε».