Ο Παπαδόπουλος σταμάτησε ξανά ένα πέναλτι μετά από δύο χρόνια!

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει με σκορ 4-1 εκτός έδρας την Τρίπολη, σπάζοντας έτσι τον «κακό» του οίκο. Η απόδοσή του ήταν εντυπωσιακή, καθώς κατάφερε να αποκρούσει ένα πέναλτι που εκτελέστηκε στον πρώτο ημιχρόνο από τον Άντραζ Σπόραρ. Αυτό ήταν η πρώτη φορά μετά από πολλά χρόνια που ο Παπαδόπουλος σταμάτησε ένα πέναλτι.

Ο τερματοφύλακας των Αρκάδων φαίνεται να το θυμήθηκε καλά, καθώς από τη σεζόν 2014-15, όταν αγωνιζόταν στον Πανιώνιο, δεν είχε σταματήσει ποτέ ένα αντίπαλο ποδοσφαιριστή από κέντρο 11 μέτρων περίπου. Εκείνη την περίοδο, ο Παπαδόπουλος σταμάτησε τρεις παίκτες που εκτελούσαν πέναλτι, με την πρώτη περίπτωση να είναι στις 9 Νοεμβρίου 2014, όταν απέκρουσε το πέναλτι του Λεοζίνιο στην αναμέτρηση με την Καλλονή. Στις 7 Δεκεμβρίου της ίδιας χρονιάς, επανέλαβε την επίδοσή του, αποκρούοντας ακόμη δύο πέναλτι από τους παίκτες του Παναιτωλικού, τους Μαρτίνες και τον Άλβες. Παρά την εξαιρετική απόδοσή του, η ομάδα του Παπαδόπουλου τότε γνώρισε την ήττα.