Κλαμπ Λεόν-Ουράβα 0-1: Οι «σαμουράι» στο δρόμο της Μάντσεστερ Σίτι

Η Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς επικράτησε με 1-0 της Κλαμπ Λεόν στην Τζέντα, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων, όπου θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Σίτι στις 19 Δεκεμβρίου. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος, με τις δύο ομάδες να έχουν μοιραστεί φάσεις, ενώ η ομάδα από το Μεξικό επέδειξε μεγαλύτερη κινητικότητα.

Ο Σαλκ, ο οποίος μπήκε στο παιχνίδι ως αλλαγή στο 73ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει στο 78ο λεπτό, αφού εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και εκτέλεσε με ψυχραιμία τον τερματοφύλακα της Κλαμπ Λεόν. Η απώλεια του αρχηγού της Κλαμπ Λεόν στο 84ο λεπτό δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο την κατάστασή της, ενώ η πίεσή της για ισοφάριση δεν άρκεσε και έτσι η Ουράβα Ρεντ Ντάιαμοντς κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.