Μπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ 0-2: Τέλος στο αρνητικό σερί πέντε ετών του Μπομπονέρα

Πέντε χρόνια ήταν πολλά για την ομάδα της Ρίβερ Πλέιτ. Τελευταία φορά που οι παίκτες των “εκατομμυριούχων” συγκεντρώθηκαν στο κέντρο του “Μπομπονέρα” για να πανηγυρίσουν τη νίκη τους επί της Μπόκα Τζούνιορς ήταν τον Σεπτέμβριο του 2018. Έπρεπε να περιμένουν 5 χρόνια και να φτάσουμε στον Οκτώβριο του 2023 για να επικρατήσουν -όπως έκαναν απόψε (1/10)- στην έδρα της Μπόκα με 2-0 για το Copa de la Liga, για να δουν ξανά οι οπαδοί τους αυτή την εικόνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο αλλά και την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, απέναντι σε μία Μπόκα Τζούνιορς που δεν έβγαλε αντίδραση ούτε όταν το απαίτησαν οι περιστάσεις και πλέον η πρόκρισή της στα νοκ άουτ του θεσμού τίθεται εν αμφιβόλω.

Η ομάδα του Μαρτίν Ντεμικέλις είχε τις καλύτερες στιγμές με το μέρος της και στο 41ο λεπτό βρήκε το πρώτο γκολ με τον Σαλομόν Ροντόν, βάζοντας πίεση στην Μπόκα.

Ο Χόρχε Αλμιρόν προσπάθησε να αλλάξει την εικόνα της Μπόκα κάνοντας τριπλή αλλαγή στο ημίχρονο, όμως η πιο κρίσιμη από αυτές ήταν η πέμπτη και τελευταία, αφού μέχρι το 70ο λεπτό και την είσοδο του Έντινσον Καβάνι, η Μπόκα δεν απείλησε.

Ο Ουρουγουανός επιθετικός ήταν αυτός που με την παρουσία του ενοχλούσε την άμυνα της Ρίβερ και ακόμη στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ δεν μέτρησε λόγω οριακού οφσάιντ.

Στο τέλος του αγώνα, οι αντεπιθέσεις της Ρίβερ παρουσίαζαν διαρκώς κινδύνους και σε μία από αυτές ο Ένσο Ντίας διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

ΜΠΟΚΑ: Ρομέρο, Μπλοντέλ (46′ Μπάρκο), Βαλντές, Βαλεντίνι, Σαράτσι (70′ Καβάνι), Καμπουσάνο (70′ Σεμπάγιος), Μπουγιάουντε (46′ Ε. Φερνάντες), Βέιγκαντ, Ραμίρες (46′ Μεντίνα), Χάνσον, Μπενεντέτο
ΡΙΒΕΡ: Αρμάνι, Ερέρα, Γκονσάλες, Π. Ντίας, Κάσκο (63′ Ε. Ντίας), Πέρες (83′ Μαρτίνες), Ντε λα Κρους, Φερνάντες (62′ Αλιέντρο), Λανσίνι (83′ Φούνες Μόρι), Μπάρκο, Ροντόν (63′ Κολίντιο)