Ιδανικό ξεκίνημα για την Εθνική Παίδων – Σερβία-Ελλάδα 55-75 με πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Αλεξάκη!

Σε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, η Εθνική Παίδων κατάφερε να επικρατήσει με σκορ 75-55 στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U16 κατά της Σερβίας. Ο Αλέξανδρος Αλεξάκης είχε καταπληκτική απόδοση και αναδείχθηκε πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Η Ελλάδα παίρνει αυτή τη νίκη και ετοιμάζεται για το επόμενο ματς κόντρα στη Λετονία την Κυριακή.

Στην αρχή του παιχνιδιού, η ελληνική ομάδα προηγείται με τον Αλεξάκη και τον Μακαρατζή να σκοράρουν 2-5. Οι Σέρβοι απαντούν και μετατρέπουν το 5-7 σε 10-7, αλλά σύντομα η Ελλάδα επαναλαμβάνει τον έλεγχο του παιχνιδιού (10-11, 5’30”).

Η διαφορά σιγά-σιγά αυξάνεται με τους Στέβοβιτς και Αλεξάκη να οδηγούν το σκορ στο 15-25 (12’30”). Ο Λέφας, με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, αυξάνει τη διαφορά στο 15-29. Η ομάδα μας κάνει λάθη, δίνοντας τη δυνατότητα στους Σέρβους να πλησιάσουν (21-29, 18′). Όμως, αντιδρούμε και κλείνουμε το ημίχρονο με διαφορά 23- 33, φτάνοντας ακόμη και το +18 στο 35-56.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Σερμπέζης με κλεψίματα και εύκολα καλάθια αυξάνει τη διαφορά σε +22 (39-61, 33’30”). Η ασίστ του Σκλήρου στο δίδυμο Λέφα-Σερμπέζης φέρνει το σκορ στο 41-66 (34’10”) και η Εθνική Παίδων σημειώνει μια πολύ σημαντική νίκη.

Διαιτητές: Ντεμάν (Γαλλία), Γκριτζιόνι (Ιταλία), Παρλάκ (Τουρκία).

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 23-33, 37-56, 55-75.

Ελλάδα (Καλαμπόκης): Καζαμίας 13 (1τρ. 5 α), Μακαρατζής 4 (5 α), Παπασταύρου 3 (1), Πουρλίδας, Σκλήρος 2, Αλεξάκης 21 (4τρ. 8ρ), Καραθανάσης 3, Λέφας 14 (1), Μουτάφης, Ντάψης, Σερμπέζης 9, Στέβοβιτς 6.