Η Εθνική κερδίζει την Ολλανδία με 74-72 με τον Τολιόπουλο να ηγείται!

Με τον Βασίλη Τολιόπουλο στο τιμόνι, η Εθνική μας επικράτησε με 74-72 της Ολλανδίας στη Χάγη, στον δεύτερο αγώνα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025, κάνοντας το 2/2.

Ο διεθνής γκαρντ του Άρη σημείωσε 26 πόντους (15 στο τρίτο δεκάλεπτο) και μοίρασε 8 ασίστ, ενώ ο Δημήτρης Μωραΐτης (14π.) ήταν εξίσου εντυπωσιακός και κρίσιμος στο τέλος.

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο εγκατέλειψε τον αγώνα μετά από λίγο στη δεύτερη περίοδο λόγω τραυματισμού στο γόνατο, μετά από μια μάχη για ριμπάουντ.

Ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ δεν αγωνίστηκε λόγω ενοχλήσεων στον ώμο, τις οποίες αντιμετώπιζε από την προθέρμανση.

Η πορεία του αγώνα:

Η Εθνική ξεκίνησε με προβάδισμα, αλλά η αντίπαλη ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και προηγήθηκε με 31-18.

Η Ελλάδα αντέδρασε και μείωσε τη διαφορά σε 7 πόντους πριν το ημίχρονο (39-32).

Με τον Τολιόπουλο να οδηγεί τις επιθέσεις, η Εθνική προηγήθηκε στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-62).

Η Ελλάδα είχε αργό ξεκίνημα στο τέλος του αγώνα, αλλά κατάφερε να επανακτήσει το προβάδισμα στο 38’ (68-70).

Με τον Τολιόπουλο να σημειώνει κρίσιμο καλάθι, η Εθνική προηγήθηκε ξανά (71-72), ενώ με μια καλή επίθεση από τον Χαραλαμπόπουλο διατήρησε το προβάδισμα (71-74) και πήρε τη νίκη.

Τελικό σκορ: 72-74