Ελλάδα-Λιθουανία 65-53: Νίκη για τις Κορασίδες στην Πορτογαλία

Η Εθνική Κορασίδων επικράτησε με σκορ 65-53 της Λιθουανίας στον τελευταίο αγώνα της στο Διεθνές Τουρνουά που διεξάγεται στην Πορτογαλία. Η ομάδα επιστρέφει στην Αθήνα την Δευτέρα (31/7) και θα δώσει ακόμη δύο φιλικά αγώνα στην Ουγγαρία στις 4 και 5 Αυγούστου, πριν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι, προηγούμενη με 12-1 στο 4’30”, και συνέχισε να ελέγχει το ματς. Μετά από το πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν 40-20 υπέρ της Ελλάδας. Η διαφορά διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τη Λιθουανία να προσπαθεί να πλησιάσει, αλλά τα δύο τρίποντα της Ελλάδας στα τελευταία λεπτά έδωσαν απόσταση ασφαλείας και έτσι η ελληνική ομάδα πήρε μια άνετη νίκη. Οι παίκτριες Σταθοπούλου και Γιαντάη ξεχώρισαν με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Οι διαιτητές: Αντέγκας, Πεδρόσο, Βιναγκρέιρο.

Τα δεκάλεπτα: 24-7, 40-20, 54-40, 65-53.

Ελλάδα (Γκουζίνη): Χωλοπούλου 11 (3), Καζάκη, Γιαντάη 11 (3), Λιανούδη 8 (1), Σύρπα 6 (11ρ), Πατσιατζή, Καρρά 3 (1), Μπαλτζή 2, Σταθοπούλου 14 (2), Ανδρέου 4, Πολυχρονοπούλου, Παπαγιαννάκη, Λαγωνικάκη 6, Παπαζήση.