Rising Stars: Δεύτερη νίκη για ΔΕΚΑ και Rising Stars South (φωτογραφίες)

Η ομάδα ΔΕΚΑ κέρδισε με σκορ 85-59 την Εθνική Παίδων U16, ενώ η ομάδα Rising Stars South κέρδισε με σκορ 82-69 τον Μίλωνα, πετυχαίνοντας έτσι και οι δύο τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα των Rising Stars της Εθνικής Ασφαλιστικής.

Ας δούμε αναλυτικά τις δύο αναμετρήσεις:

ΔΕΚΑ-Ελλάδα U16 85-59

RISING STARS U18 TOURNAMENT 2023-2024

Η ΔΕΚΑ επικράτησε με σκορ 85-59 της Εθνικής Ομάδας Παίδων U16, για τη δεύτερη αγωνιστική των Rising Stars της Εθνικής Ασφαλιστικής, η οποία διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο των Εκπαιδευτηρίων Ε. Μαντουλίδη.

Οι παίκτες της ΔΕΚΑ, παίζοντας σθεναρά στην άμυνα και έχοντας μεγαλύτερη εμπειρία από την Εθνική Παίδων, βρέθηκαν γρήγορα στο προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε με σκορ 22-20.

Στο ημίχρονο η ΔΕΚΑ προηγήθηκε με σκορ 48-31, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αυξήθηκε η διαφορά, παρά την απουσία του Λιοτόπουλου, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 85-59. Έτσι, η ΔΕΚΑ απέδειξε για άλλη μια φορά ότι είναι μια αρκετά δυνατή ομάδα στο εφηβικό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Δικταπανίδης, Αθανασιάδης Βλ., Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 22-20, 48-31, 69-43, 85-59

ΔΕΚΑ (Νικολαϊδης-Χατζηβρέττας): Κεχαγιάς 2, Μακαρατζής 6, Μπατζώνης 12(2), Στράντζαλης 6, Κεραμιτσόπουλος 17, Πατρίκης 14, Μουτάφης 12, Πούντος 4, Σεκερτζής 2, Λιοτόπουλος, Πασχαλίδης 10(2).

Εθνική Παίδων U16 (Καλαμπόκης): Ιωάννου 6(1), Παπανικολάου, Τσώνης 4, Κωτσάρας 3(1), Βενετίδης 4, Πούλος 5, Πεταλωτής 6, Μανωλιτσάκης, Aσημένιος 10(2), Kωστούλας 7, Σκληρός 10, Παγουλάτος 2, Χαρτώνας 2.

Αύριο (29/10) στο ΚΓ των Εκπαιδευτηρίων Μαντουλίδη, η ΔΕΚΑ θα αναμετρηθεί με την ομάδα Rising Stars North στις 13:30, ενώ στις 11:00 θα διεξαχθεί ο αγώνας ανάμεσα στον Άρη και την Εθνική Παίδων U16.