Οι Σέλτικς ηττήθηκαν από τους Χόρνετς στη Σάρλοτ 121-118 μετά από παράταση (βίντεο)

Οι Χόρνετς κατάφεραν να επικρατήσουν των Μπόστον Σέλτικς σε ένα αναπάντεχο αποτέλεσμα τα ξημερώματα της Τρίτης, κερδίζοντας τους 121-118 μετά από παράταση στη Σάρλοτ.

Αυτή ήταν η έκπληξη της αγωνιστικής, αφού η Βοστώνη (10-3) είχε σερί από έξι συνεχόμενες νίκες, ενώ οι Χόρνετς (4-9) είχαν υποστεί έξι συνεχόμενες ήττες!

Ο ΛαΜέλο Μπολ με 36 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ έστειλε τον αγώνα στην παράταση με ένα καλάθι στο τέλος του χρόνου.

Κατά τη διάρκεια της παράτασης, ένα τρίποντο από τον Μάιλς Μπρίντζες έδωσε 3 πόντους προβάδισμα στους γηπεδούχους (119-116) και ο Τζέισον Τέιτουμ κέρδισε φάουλ για 3 βολές.

Σε μια έκπληξη, ο πρώην παίκτης των Σέλτικς, Γκόρντον Χέιγουορντ, έχασε τρία από τα τέσσερα βολές και έστειλε το τελικό σκορ στο 121-118.

Ο Τζέισον Τέιτουμ σκόραρε 31 από τους 45 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για τους Σέλτικς, ενώ είχε 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο Πέιτον Πρίτσαρντ σημείωσε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα, σε έναν αγώνα όπου ο Τζέιλεν Μπράουν δεν ήταν τόσο παραγωγικός, με 13 πόντους από 5/17 σουτ και 0/5 τρίποντα.

Ο ΛαΜέλο Μπολ έχει κατά μέσο όρο 32 πόντους σε οκτώ τελευταίους αγώνες των Χόρνετς.

Ο Γκόρντον Χέιγουορντ σημείωσε 20 πόντους, ενώ double-double είχαν ο Μαρκ Γουίλιαμς με 18 πόντους και 16 ριμπάουντ, και ο Μάιλς Μπρίντζες με 14 πόντους και 15 ριμπάουντ!

Τα δωδεκάλεπτα: 25-31, 54-65, 81-87, 108-108 (κ.α.) 121-118 (παρ.)

Δείτε στο παρακάτω βίντεο το κομμάτι του τέλους της κανονικής διάρκειας, καθώς και την παράταση: