Οι Σέλτικς διατηρούν την κορυφή – Συνεχίζεται η αντεπίθεση των Καβαλίερς – Ήττα στην παράταση για τους Νετς

Οι Μπόστον Σέλτικς διατηρούν σταθερή την κορυφή της Ανατολής, καθώς κατάφεραν να επικρατήσουν των Τορόντο Ράπτορς με σκορ 105-96.

Αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη νίκη τους απέναντι στην ομάδα του Τορόντο, ενώ έχουν 6 νίκες σε 6 αγώνες όταν οι αντίπαλοί τους σκοράρουν λιγότερους από 100 πόντους.

Ο Ντρου Χόλιντεϊ ξεχώρισε με 22 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Γουάιτ με 22 πόντους. Ο Τέιτουμ πέτυχε ένα ακόμα double double με 19 πόντους και 14 ριμπάουντ. Να σημειωθεί ότι δεν αγωνίστηκε ο Τζέιλεν Μπράουν.

Για τους γηπεδούχους, ο Αρ Τζέι Μπάρετ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 24 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Κουίκλι (21π.), Σιάκαμ 917π.) και Μπαρνς (10π., 13ριμπ.)

Τα δωδεκάλεπτα: 25-29, 55-61, 75-84, 96-105.

Κλίβελαντ Καβαλίερς-Σικάγο Μπουλς 109-91

Οι Κλίβελαντ Καβαλίερς συνεχίζουν τον εντυπωσιακό σερί νικών, καθώς επιβλήθηκαν των Σικάγο Μπουλς με σκορ 109-91.

Με αυτή τη νίκη φτάνουν στο ρεκόρ των 23-15 και ανεβαίνουν στην 4η θέση της Ανατολής.

<λεβέρτ (16π.), Μέριλ (15π.), Γουέιντ (12π.) και Άλεν (10π., 14ασ.)

Ο Κόμπι Γουάιτ ηγήθηκε των σκόρερ της ομάδας του Σικάγο με 18 πόντους, ενώ ο Βούτσεβιτς πέτυχε double double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 40-21, 60-46, 80-77, 109-91.

Νετς – Χιτ 95-96

Οι Χιτ κατάφεραν να επικρατήσουν των Νετς με σκορ 96-95, μετά από έναν αγώνα παράτασης, με τον Τζίμι Μπάτλερ να ηγείται των νικητών με 31 πόντους.

Ο Τάιλερ Χίρο πρόσθεσε 29 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο ήταν εξαιρετικός με 11 πόντους και 20 ριμπάουντ.

Για τους Νετς, ο Μάικαλ Μπρίτζες σημείωσε 26 πόντους και ο Καμ Τόμας 23 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-16, 45-31, 69-68, 88-88, 95-96.