Οι Νικς πήραν το προβάδισμα 1-0 εναντίον των Πέισερς με τη νέα 40άρα του Μπράνσον (βίντεο)

Με τον Τζέιλεν Μπράνσον να σκοράρει πάνω από 40 πόντους για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι στα πλέι-οφ οι Νιου Γιορκ Νικς κατάφεραν να κερδίσουν 121-117 τους Ιντιάνα Πέισερς στο Madison Square Garden και να πάρουν το προβάδισμα στην σειρά τους στον δεύτερο γύρο των πλέι-οφ του ΝΒΑ.

Ο Μπράνσον πέτυχε 43 πόντους και μαζί με τους ΝτιΒιντσέντζο (25 πόντοι) και Χαρτ (24 πόντοι) έδωσαν προβάδισμα στη Νέα Υόρκη, που επίσης θα φιλοξενήσει τον δεύτερο αγώνα της σειράς!

Οι Πέισερς ήταν μπροστά με 94-85 με λίγο λιγότερο από 11 λεπτά απομένουν, αλλά ο Μπράνσον οδήγησε μια σειρά 8-0 υπέρ των Νικς, εξισώνοντας σε 115-115 πριν από το μεγάλο τρίποντο του Ντιβιντσέντζο που τους χάρισε το +3 με 118-115.

Με 3/3 βολές στο φινάλε, ο Μπράνσον σφράγισε το τελικό 121-117, σκοράροντας 21 πόντους στο τελευταίο 12λεπτο.

Μόνο ο Τζέρι Γουέστ (6 συνεχόμενες 40άρες), ο Μάικλ Τζόρνταν (4) και ο Μπέρναρντ Κινγκ (4) έχουν καταγράψει στα πλέι-οφ συνεχόμενα παιχνίδια με 40+ πόντους, και σε αυτό το σύντομο κατάλογο προστέθηκε ο Μπράνσον, έρχοντας από μια νίκη με τους Φιλαδέλφια 76ερς!

Και όλα αυτά ενώ η βασική τριάδα των Νικς έπαιξε σχεδόν όλο το ματς!

Ο Χαρτ έπαιζε για 48 λεπτά, ο Μπράνσον για 43:33 και ο ΝτιΒιντσέντζο για 43:41!

Ο Ανουνόμπι έμεινε στο παρκέ για 42:05, με τους Νικς να χρησιμοποιούν συνολικά οκτώ παίκτες, με έναν εξ αυτών (Ατσιούα) να παίζει μόνο για 4:18!

Ο Μάιλς Τέρνερ σημείωσε 23 πόντους για τους Πέισερς στο πρώτο τους παιχνίδι μετά την αποκλειστική νίκη τους επί των Μιλγουόκι Μπακς στον πρώτο γύρο, ενώ ο Πασκάλ Σιάκαμ σημείωσε 19 πόντους και ο Τι Τζέι ΜακΚόνελ 18.

Ο Ταϊρίς Χαλιμπέρτον είχε μόνο 6 πόντους με λίγες προσπάθειες, αλλά επίσης μοίρασε 8 ασίστ και έκανε 4 κλεψίματα.

Τα quarters: 27-24, 49-55, 82-87, 121-117