Οι Νικς επέβαλαν stop στο σερί νικών των Μπακς με σκορ 129-122 (video)

Τα Χριστούγεννα, οι Νιου Γιορκ Νικς σταμάτησαν το σερί επτά συνεχόμενων νικών των Μιλγουόκι Μπακς, κερδίζοντάς τους με 129-122 στο MSG, με εντυπωσιακή εμφάνιση του Τζέιλεν Μπράνσον.

Ηταν η πρώτη ήττα των Μπακς από τη Νέα Υόρκη, μετά από εννέα σερί νικών σε αναμετρήσεις μεταξύ τους. Η ομάδα του Έιντριαν Γκρίφιν έχασε το σερί των 7 συνεχόμενων νικών, το οποίο ήταν το μεγαλύτερο ενεργό στο ΝΒΑ.

Οι αιτίες της ήττας περιλάμβαναν τον Τζέιλεν Μπράνσον, την απόδοση των Νικς, καθώς και την αδυναμία της άμυνας των Μπακς στην προστασία της ρακέτας και το παιχνίδι στην αντεπίθεση.

Η ομάδα του Τίμποντο έκανε 72 πόντους από τα παιδιά του και 23 στον αιφνιδιασμό.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε τον καλύτερό του εαυτό, μετά τους 9 πρώτους πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, πετυχαίνοντας 23 στο δεύτερο, από τους οποίους 17 στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Ο Greek Freak είχε 12/22 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/9 βολές, 13 ριμπάουντ (8 άμυνα-5 επίθεση), 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 blocks.

Η κύρια αιτία όμως ήταν η άμυνα των Μπακς. Πρώτα από όλα ήταν η απίστευτη εμφάνιση του Τζέιλεν Μπράνσον με 38 πόντους (20 τους στο πρώτο ημίχρονο) από 15/28 σουτ και 7/9 βολές, ενώ άλλοι τρεις Νικς σημείωσαν 20+ πόντους:

Αρχικά, ο Ιμάνουελ Κουίκλι με 20 πόντους, 11 εκ των οποίων στην 4η περίοδο με 4/4 σουτ, ο Ραντλ με 24 και ο Μπάρετ με 21!

Οι Μπακς βρέθηκαν πίσω με 16 πόντους με 5 λεπτά για το τέλος, στο -16 με σκορ 119-103, στη μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα, καθώς ακολουθούσαν στο σκορ από το 4ο λεπτό.

Παρόλα αυτά, μείωσαν τη διαφορά στο 124-118 με τον Πόρτις στα 90 δευτερόλεπτα, ωστόσο τα τρίποντά τους στη συνέχεια δεν βρήκαν τόπο.

Μετά από αυτή τη νίκη, το ρεκόρ των Νικς ανέρχεται σε 22-8.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ σημείωσε 32 πόντους με 4/13 τρίποντα και ο Κρις Μίντλετον είχε 24 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 36-27, 62-51, 98-87, 129-122