Μπακς επικράτησαν επί των Πίστονς με σκορ 120-118: Οι Λίλαρντ και Λόπεζ έκαναν τη διαφορά μετά την αποβολή του Γιάννη

Οι Μιλγουόκι Μπακς κατάφεραν να κερδίσουν τους Ντιτρόιτ Πίστονς με σκορ 120-118 κατά τη διάρκεια της Πέμπτης νυχτερινής.

Οι Μπακς είχαν προηγηθεί με 73-60 όταν ο Αντετοκούνμπο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή, μετά από τρία λεπτά αγώνα στο τρίτο δωδεκάλεπτο.

Οι Πίστονς διεκδίκησαν τη νίκη με ανταγωνιστικό πνεύμα και προηγήθηκαν με 10 πόντους στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, όμως ο Ντέιμιαν Λίλαρντ αποτέλεσε τη λύση των Μπακς στην επίθεση. Συγκέντρωσε 34 πόντους με 10/25 ευστοχία στα σουτ (συμπεριλαμβανομένων των 2/10 τρίποντα) και 12/13 βολές.

Ο Μπρουκ Λόπεζ σημείωσε το κρίσιμο τρίποντο στα 42” για να δώσει προβάδισμα 119-115 στους Μπακς.

Ο Κάνινγκχαμ μείωσε το σκορ σε 119-118, στη συνέχεια οι Μπακς έχασαν την επόμενη επίθεση, ενώ οι Πίστονς έκαναν λάθος στη δική τους επίθεση στα 3,9 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Ο Κράουντερ έκανε 1/2 βολές και διαμόρφωσε τον τελικό σκορ στο 120-118.

Ο Αντετοκούνμπο πρόλαβε να αγωνιστεί 22 λεπτά και σημείωσε 15 πόντους με 6/14 ευστοχία στα δίποντα, 0/2 στα τρίποντα και 3/6 βολές. Συγκέντρωσε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και κατέγραψε τρία τάπερ.

Για τους Μπακς, ο Μπόμπι Πόρτις συνέβαλε με 18 πόντους, ενώ ο Λόπεζ σημείωσε 14 πόντους με 4/6 ευστοχία στα τρίποντα.

Για τους Πίστονς, ο Ντερικ Ρόουζ αγωνίστηκε με 33 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Μάρκους Σάσερ είχε 26 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-23, 62-52, 90-95, 120-118