Ζαλγκίρις-Μπάγερν 74-73: Ο Κίναν Έβανς της Ζαλγκίρις πήρε τη νίκη στο τελευταίο 9”

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έβαλε τέλος στη σειρά τεσσάρων ηττών της την Παρασκευή, κερδίζοντας τη Μπάγερν Μονάχου με 74-73, με ένα καλάθι του Κίναν Έβανς στα τελευταία 9” στην 9η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτή τη νίκη, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-5, ενώ η Μπάγερν παρέμεινε στο 3-6 παρότι δεν τα κατάφερε να κρατήσει την ολιγοψήφια διαφορά του παιχνιδιού.

Το τρίποντο του Σερζ Ιμπάκα έδωσε προβάδισμα 72-73 στην ομάδα του Πάμπλο Λάσο και στη συνέχεια ο Έβανς έκανε τη ζημιά με το νικητήριο καλάθι.

Δείτε το τρίποντο του Ιμπάκα:

Δείτε και το νικητήριο καλάθι του Έβανς, που ακολούθησε:

Ήταν ένα συναρπαστικό παιχνίδι και κανένας δεν κατάφερε να κατακτήσει μεγάλη διαφορά κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στην τελευταία περίοδο το σκορ έβαλε το… “σταγονόμετρο”.

Η Ζαλγκίρις είχε πέντε παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Σμιτς με 16 πόντους, με 11 συνολικά στο πρώτο μέρος, ενώ άρχισε με 4/4 τρίποντα και τελείωσε με 4/7. Ο Τόμας Ντίμσα πρόσθεσε 14 πόντους, ενώ ο Κίναν Έβανς και ο Λούκας Λεκάβιτσιους σημείωσαν από 11 πόντους.

Ο Λαουρίνας Μπιρούτις έφτασε στους 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για την Μπάγερν, ο Σερζ Ιμπάκα σημείωσε 20 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ. Ο Λεάντρο Μπολμάρο πρόσθεσε 12 πόντους και ο Γουάιλερ-Μπαμπ 11.

O Πάμπλο Λάσο χρησιμοποίησε για 7:49 λεπτά στο πρώτο μέρος τον 17χρονο Ιβάν Χαρτσένκο που σημείωσε τους πρώτους 4 πόντους του στη διοργάνωση!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-43, 62-61, 74-73