Βαλένθια-Φενέρμπαχτσε 77-74: Νίκη με “σφραγίδα” Ντέιβις!

Η Βαλένθια διατήρησε το αήττητο στην Euroleague επικρατώντας με 77-74 της Φενέρμπαχτσε, κάνοντας το 2/2 στη διοργάνωση. Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν ο ηγέτης της ομάδας με 18 πόντους.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πρώτος σκόρερ για τη Φενέρμπαχτσε με 17 πόντους, αλλά αποβλήθηκε στην τελευταία στιγμή του αγώνα, καθώς χρεώθηκε τεχνική ποινή. Η Τουρκική ομάδα έχει πλέον 1 νίκη και 1 ήττα στη διοργάνωση.

Στην αρχή του αγώνα, η Βαλένθια επιβλήθηκε με πιεστική άμυνα, προκαλώντας προβλήματα στη Φενέρμπαχτσε, και με καλούς ρόλους των Μπράντον Ντέιβις και Ντάμιεν Ίνγκλις κατάφερε να προηγηθεί με 13 πόντους στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ισπανοί συνέχισαν να ασκούν πίεση και να αντιμετωπίζουν επιθέσεις, ενώ η Φενέρμπαχτσε με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να προσπαθεί να επιστρέψει. Οι Ισπανοί κατάφεραν να διατηρήσουν την πρωτοβουλία με τους συνεχόμενους πόντους του Μπράντον Ντέιβις.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε με καλάθι του Νάθαν Σέστινα ισοφάρισε τον αγώνα στο 45-45. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ασκούσε πίεση στη Βαλένθια και κατάφερε να την δυσκολέψει. Ωστόσο, η ομάδα του Μιούρος Σέφερτζιεφ αντέδρασε και με τους πόντους του Μπράντον Ντέιβις κατάφερε να αποκρούσει την επίθεση της Φενέρμπαχτσε.

Στην τελευταία περίοδο, η Βαλένθια αύξησε τη διαφορά σε +10 με τον Σέμι Οτζελέγε (63-53 στο 31′). Ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις προσπάθησε να οδηγήσει την Φενέρμπαχτσε σε ανατροπή, και με τον Παπαγιάννη, Γουίλμπεκιν και τον ίδιο στην επίθεση, κατάφεραν να μειώσουν σε 67-68.

Η Βαλένθια με πόντους του Ντάμιεν Ίνγκλις επέστρεψε στο παιχνίδι (70-68 στο 37 ‘) και κατάφερε να κατακτήσει τη νίκη. Η Φενέρμπαχτσε είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στα τελευταία 5,3 δευτερόλεπτα, αλλά αστόχησε στη δεύτερη βολή. Ο Οτζελέγε πήρε το ριμπάουντ και με δύο ευστοχείς βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στην επόμενη αγωνιστική, η Βαλένθια θα υποδεχτεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ η Φενέρμπαχτσε θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στην Ulker Arena.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς, Γιακούμπ Ζαμοΐσκι, Αν Πάντερ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-9, 39-33, 58-53, 77-74.