Ολυμπιακός-Παρτιζάν 98-94: Ανατροπή και νίκη με Λαρεντζάκη

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 98-94 την Παρτιζάν Βελιγραδίου στην παράταση σε έναν αγώνα -θρίλερ το βράδυ της Πέμπτης στο ΣΕΦ, για την 4η αγωνιστική της EuroLeague. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης!

Ο Έλληνας γκαρντ συνεισέφερε 12 πόντους στην τελευταία περίοδο, βοηθώντας την ομάδα του να γυρίσει από το -14 (53-67). Στην παράταση, έβαλε τα πιο κρίσιμα βολικά για να σφραγίσει τη δεύτερη νίκη της ομάδας του στη διοργάνωση.

Πλάι του, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ με 16 πόντους, ο Πίτερς με 15 και ο Γουόκαπ με 11 πόντους (7 από αυτά στην τελευταία περίοδο και την παράταση):

Ο Ολυμπιακός έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Ίγκνας Μπραζντέικις, Λουκ Σίκμα και Σακίλ ΜακΚίσικ, ενώ η Παρτιζάν δεν είχε τον Ματέους Πονίτκα.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με την ώθηση του κοινού που γέμισε το ΣΕΦ, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αποφασιστικός στο παρκέ. Η ομαδική δουλειά σε όλα τα κομμάτια έδωσε ώθηση, αλλά αυτό που έκανε τη διαφορά ήταν τα ριμπάουντ.

Πρώτον με τα επιθετικά και έπειτα με τα αμυντικά, ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες ευκαιρίες και κατοχές και άρχισε να ηγείται από νωρίς.

Ο Πίτερς πέτυχε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο και ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με +7 (28-21). Ωστόσο, οι τραυματισμοί των Σμάιλαγκιτς και Καμίνσκι, που φορτώθηκαν ήδη με δύο φάουλ, πλήγωσαν την ομάδα.

allstarbasket.gr

Η προηγούμενη αδυναμία της Παρτιζάν στη θέση του σέντερ και στο ριμπάουντ εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κάνααν άρχισε να μειώνει τη διαφορά (43-31) και ο Ολυμπιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (49-43). Ο πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό στο ημίχρονο ήταν ο ΛεΝτέι.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άλεν Σμάιλαγκιτς βρήκε τον ρυθμό του και με 11 πόντους σε 4,5 λεπτά έκανε τη διαφορά για τους Σέρβους. Ο Ολυμπιακός χάνοντας τον ρυθμό του στην επίθεση βρέθηκε πίσω στο σκορ (51-54) όταν ο Σμάιλαγκιτς πήγε στον πάγκο με 4 προσωπικά.

Σμάιλαγκιτς

Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με 8 πόντους (59-51), αλλά ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο παιχνίδι. Ο Λαρεντζάκης και ο Παπανικολάου κατέβαλαν προσπάθειες, και οι δύο ομάδες παρέμειναν ακόμα όταν η βολή του Νάναλι έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με 85-85.

Στην παράταση, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός και διατήρησε το προβάδισμά του, εκμεταλλευόμενος τις βολές του Μιλουτίνοβ, Λαρεντζάκη και Γουόκαπ. Με αυτήν τη νίκη, η ελληνική ομάδα κρατά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 49-43, 59-69, 85-85 (κα.α.) 98-94 (παρ.)