Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 92-58: Την διέλυσε και παίζει τελικό στη Βαρκελώνη

Ο τρομερός Ολυμπιακός συνέτριψε τη Μπαρτσελόνα με 92-58 στο κατάμεστο ΣΕΦ, ισοφάρισε 2-2 τη σειρά των playoffs της EuroLeague και θα τα παίξει όλα για όλα στο Παλάου Μπλαουγκράνα για την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου!

Το Game 5 θα διεξαχθεί στη Βαρκελώνη την επόμενη εβδομάδα, πιθανότατα την Τετάρτη (8/5) και ο νικητής θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Με τον Κώστα Παπανικολάου να επιστρέφει στο γήπεδο και να σημειώνει 9 πόντους με 3 τρίποντα (στο 3ο δεκάλεπτο) και να συγκεντρώνει 6 ριμπάουντ, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επέδειξε εξαιρετική απόδοση τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, εξαφάνιζοντας τους Καταλανούς.

Ο MVP του παιχνιδιού ήταν ο… εκρηκτικός Σακίλ ΜακΚίσικ (21π., 6ρ., 2ασ., 2κλεψ.), ενώ εντυπωσιακή παρουσία είχαν και οι Μουστάφα Φαλ (12π., όλα στο πρώτο δεκάλεπτο, 5ρ.), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (11π., 4ρ., 4ασ.), Αϊζάια Κάνααν (11π.), Φιλίπ Πετρούσεβ (10π., 5ρ.) και Νίκολα Μιλουτίνοβ (8π., 11ρ.).

Στην αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού για πρώτη φορά στη σειρά εμφανίστηκε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, ενώ εκτός ανταγωνισμού παρέμειναν οι Ίγκνας Μπραζντέικις, Λουκ Σίκμα, Μιχάλης Λούντζης και Γιώργος Τανούλης.

Ο μοναδικός παίκτης της Μπαρτσελόνα με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 10…

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο Φαλ σημείωσε τους 10 από τους πρώτους 12 πόντους του Ολυμπιακού, αλλά η άμυνα των “ερυθρολεύκων” δεν ήταν καλή στην αρχή του αγώνα και οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 7 πόντους (12-19 στο 6′).

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνά του και μείωσε τη διαφορά σε 2 πόντους (21-23) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση το δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρη τον τρομερό ΜακΚίσικ, επέτυχε ένα σερί 17-0 (από το 19-23) και προηγήθηκε με 36-23 (14′), μέσα σε αποθέωση!

Επιπλέον, η διαφορά αυξήθηκε σύντομα στους 19 πόντους (45-26 στο 17′), με τον Ολυμπιακό να καταγράφει ένα εντυπωσιακό σερί 33-7 μετά το 12-19!

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 53-37, με τους “ερυθρολεύκους” να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα.

Στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, με μια σερί 8-0, η διαφορά ανήλθε ακόμα και σε 24 πόντους (61-37 στο 24′), με την Μπαρτσελόνα να είναι πολύ αναποτελεσματική.

Οι Καταλανοί απάντησαν με δικό τους αντίκρισμα 8-0 (61-45), αλλά με τρεις συνεχόμενες τρίποντες από τον Παπανικολάου, ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά για πρώτη φορά σε 25 πόντους (72-47), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο διεξήχθη κυρίως προκειμένου να καθοριστεί ο νικητής και ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα, προετοιμαζόμενος για το ματς-αποφασιστικό την επόμενη εβδομάδα στο Παλάου Μπλαουγκράνα, για την πρόκριση στο Final 4 του Βερολίνου.

Στο τέλος, η διαφορά ανήλθε ακόμα και σε 36 πόντους (90-54, 92-56) και έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 92-58!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-37, 72-47, 92-58