Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα 68-77: Ηττα μετά από μπλακ άουτ στο τέλος

Ο Ολυμπιακός αναδύθηκε από το -15 ενάντια στη Μπαρτσελόνα στο Sold Out ΣΕΦ, αλλά στο τέλος κατέρρευσε και υπέστη ήττα με 68-77, στην 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Αυτός ήταν ο πρώτος εντός έδρας αγώνας για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατά την αγωνιστική περίοδο 2023-24, όμως οι Καταλανοί τελείωσαν με ένα επιμέρους 18-2 τον αγώνα και έκαναν το 2/2.

Και οι δύο ομάδες είχαν νικήσει στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ με 78-88 και η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Εφές με 91-74.

Χωρίς τους τραυματίες παίκτες Nigel Williams-Goss, Luke Sikma και Shaq McKissic, με τον Ignas Brazdeikis να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και τον Mustafa Fall να επιστρέφει στη δράση, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν μπόρεσε να ανταπεξέλθει στο φινάλε.

Οι πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Χριστοδούλου (14π.), Peacock (11π.) και Milutinov (10π.).

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Laprovittola (17π., 7ασ.), ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Abrines (16π.), Yokubaitis (10π.).

Ο Ολυμπιακός είχε 7/25 τρίποντα και η Μπαρτσελόνα 15/26!

Για τον Ολυμπιακό ακολουθεί ο εντός έδρας αγώνας με την ΑΕΚ για την Basket League (15/10, 17:15), ενώ στην πρώτη εβδομάδα της EuroLeague θα αντιμετωπίσει την Αρμάνι στο Μιλάνο (17/10, 21:45) και την Παρτιζάν στο ΣΕΦ (19/10, 21:15).

Η εξέλιξη του αγώνα:

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλά στον αγώνα και προηγήθηκε με 11-23 (9′), αφού ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη (5) και ήταν άστοχος από την περιφέρεια (1/5 τρίποντα). Τουλάχιστον οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με ένα σερί 5-0 για το 16-23.

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με τέσσερα εύστοχα τρίποντα (20-35 στο 14′), φτάνοντας τα 7/10! Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός “έσφιξε” την άμυνά του, βρήκε επιθετικές λύσεις, έκανε ένα επιμέρους 14-5 και πήγε στα αποδυτήρια με ένα διαχειρίσιμο -6 (34-40).

Με το μομέντουμ του αγώνα να έχει αλλάξει χέρια και τον Kanar να είναι εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο του προβάδισμα (44-42 στο 24′).

Μετά το τάιμ άουτ του Graziani, η Μπαρτσελόνα έκανε ένα σερί 0-8 (44-50), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα με ένα δικό του 10-0 (54-50). Νέο σερί 0-6 της Μπάρτσα και το συναρπαστικό τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-56.

Με πρωταγωνιστή την Yogev Ohayon και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους 12-3 στην αρχή της τελευταίας περιόδου (66-59 στο 36′), όμως η Μπάρτσα με ένα σερί 0-14 πήρε ξανά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (66-73) και κατέληξε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 34-40, 54-56, 68-77.